Клишоногість — що це за хвороба у дітей, чи можна її помітити під час ультразвукового дослідження та як проходить лікування. Про це у програмі “Відверто з лікарем” на Українському Радіо “Чернігівська хвиля” розповів гість програми дитячий лікар-ортопед Микола Люткевич.
Що таке клишоногість
Клишоногість — це тяжка вроджена патологія, яка виникає на другому триместрі ембріонального розвитку, коли йде формування стопи. Саме тоді відбуваються зміни, які призводять до аномалії. Під час закладання систем органів у ногах неправильно розвиваються всі суглоби, змінюються м’язи та сухожилля.
Хвороба не спадкова, але такі захворювання як вроджений вивих стегна, клишоногість та вроджений сколіоз є чинником ризику. Наразі будь-яку патологію можна вилікувати.
У кого частіше виникає клишоногість
Клишоногість не має гендерної ознаки. За результатами досліджень, спеціалісти не виявили великої різниці. Тобто ця хвороба в однаковій мірі може проявлятися як у хлопчиків, так і в дівчаток.
Чи можна помітити клишоногість на УЗД під час вагітності
Так, можна. У другому триместрі лікарі можуть помітити клишоногість на УЗД, але таке дослідження не дасть повноцінної інформації про ступінь клишоногості. Якщо хворобу виявили батьки дитини, то варто звернутися до лікаря-ортопеда.
Лікування клишоногості
Спеціалісти мають оглянути та зробити декілька тестів. Навіть під час первинного огляду без УЗД та рентгену, лікар-ортопед може виявити, чи це вроджена клишоногість, у разі якої змінені всі суглоби стопи, чи це позиційна деформація стопи.
На сьогодні клишоногість починають лікувати відразу, приблизно через сім-десять днів від народження.
Якщо це лікування за методикою Понсеті, то тривалість лікування проходить по п’ять-сім днів. Якщо клишоногість не складна, то буває достатньо чотирьох тижнів. Після лікування ніжки гіпсують, а потім фіксують їх брейсами здебільшого на ніч.
У деяких випадках, коли є тяжка форма клишоногості, лікар робить малоінвазивне оперативне втручання з розрізом у два-три міліметри. Повністю надрізується ахіллове сухожилля. Далі все стає у правильне анатомічне функціональне положення, після цього ніжки також гіпсують та через три тижні одягають брейси. Дитина має ходити у брейсах 23 години на добу приблизно місяців зо три.
Операція відбувається з використанням локальної анестезії або у вигляді глибокого сну.
Під час коригуванні є сторона, де на нозі не напружені тканини, а на стороні опуклості й деформації існує легке натяжіння, капсули та зони росту суглобів. Швидка регенерація надає змогу досягти наприкінці етапів гіпсувань подовження сухожилок без операції. Таке можливо лише у разі новонародження.
Якщо не слідкувати за лікуванням та не носити брейси може статися рецидив і потрібно буде робити повторну операцію. Також є коригувальні операції після 12 років, так звані артродези або артроерези.
Фотоколаж: MEDBOOK