
Фото: мережа
Томати корисно їсти і дорослим, і дітям, а все тому, що вони багаті вітаміном С, калієм, фолатами і вітаміном К. Однак найбільше томати цінні тим, що вони є основним джерелом потужного антиоксиданту лікопіну, який знижує ризик серцевих захворювань і раку.
Корисні речовини в помідорах
Вітамін С. Важлива поживна речовина й антиоксидант. Один томат середнього розміру може забезпечити близько 28% добової норми споживання (RDI).
Калій. Незамінний мінерал, який корисний для контролю артеріального тиску та профілактики серцевих захворювань.
Вітамін К1. Він також відомий як філлохинон. Вітамін К важливий для згортання крові і здоров’я кісток.
Вітамін В9 (фолат). Важливий для нормального росту тканин і функціонування клітин, що особливо актуально для вагітних.
Лікопін. Червоний пігмент і антиоксидант лікопін — найпоширеніший каротиноїд у дозрілих помідорах. Найвища концентрація його у шкірці. Детальніше про його вплив йдеться нижче.
Бета-каротин. Антиоксидант, який надає їжі жовтий або помаранчевий відтінок, перетворюється на вітамін А в вашому організмі.
Нарінгенін. Доведено, що цей флавоноїд, виявлений у шкірці томатів, зменшує запалення і захищає від різних захворювань, що підтвердилося дослідженням на мишах.
Хлорогенова кислота. Потужне антиоксидантне з’єднання, яке знижує кров’яний тиск у гіпертоніків.
Лікопін
Як правило, що червоніший помідор, то більше в ньому лікопіну. При цьому він зберігається і в приготованих томатах, причому за рахунок випаровування вологи концентрація лікопіну в них зростає. Тому такі продукти як помідорний соус, кетчуп, томатний сік, томатна паста є багатими джерелами лікопіну. Наприклад, у 100 г кетчупу міститься 10−14 мг лікопіну, тоді як тієї ж ваги свіжий помідор (100 г) містить лише 1−8 мг. Однак не варто забувати, що і калорійність кетчупу набагато вища. Наш травний тракт здатний переробляти лише невелика кількість лікопіну — експерти рекомендують 22 мг в день. Для цього достатньо з’їсти не більше двох столових ложок томатного пюре.
Окремі продукти у вашому раціоні можуть чинити сильний вплив на всмоктування лікопіну. Так, його засвоєння разом із джерелом жиру зростає в чотири рази.
Дослідження, проведене серед чоловіків середнього віку, зв’язало низькі рівні лікопіну і бета-каротину в крові з підвищеним ризиком серцевих нападів та інсультів. Отже, користь лікопіну полягає в тому, що він допомагає запобігти захворюванням серця. Вживання томатів також знижує рівень поганого холестерину, підвищує еластичність стінок артерій, а також він показав ефективність у профілактиці раку простати, легенів, шлунка і молочної залози.
Помідор і здоров’я шкіри
Продукти на основі томатів, багаті на лікопін та інші рослинні з’єднання, можуть захищати від сонячних опіків. Згідно з дослідженням люди, які вживали 40 г томатної пасти (що відповідає 16 мг лікопіну) з оливковою олією щодня впродовж 10 тижнів, відчували на 40% менше сонячних опіків.
Фото: мережа