Що таке інфаркт, які його передумови, яка профілактика, хто в зоні ризику та як його лікують. Про це і не тільки у передачі “Праймвечір. Акценти” на Українському Радіо “Чернігівська хвиля” розповіли завідувач кардіохірургічного відділення Чернігівської міської лікарні №2 Ігор Венгер, завідувач відділення інтервенційної кардіології обласної лікарні Ігор Філіппов та лікар-кардіолог цього ж відділення Ліна Малашенко.
Що таке інфаркт
Інфаркт — це гострий невідкладний стан, який виникає через перекриття судини серця. Від того, яка судина перекрита та на скільки вона масштабна, з’являються різні симптоми, які є характерними для інфаркту, пояснює Ліна Малашенко. А саме:
- Виражений інтенсивний біль в області серця або за грудиною, який має пекучий характер. Він може віддавати в ліву руку, під ліву лопатку та під нижню щелепу;
- задишка;
- супутні порушення ритму: тахікардія – швидке серцебиття, брадикардія – порушення ритміки, що може викликати втрату свідомості.
Основним симптомом при інфаркті лікарі виокремлюють гострий біль.
Внаслідок чого відбувається перекриття судин в серці
Основними причинами можуть бути:
- Атеросклеротичні бляшки в судинах, які з часом можуть виростати і перекривати просвіт судини на фоні гіпертонічного кризу;
- тромб – на фоні цієї бляшки, яка з часом тріскається, накладається тромб і повністю перекриває судину;
- підвищений рівень холестерин.
Ігор Венгер говорить, що інфаркт являється фіналом ішемічної хвороби серця, тобто недостатнього кровообігу.
Інфаркт можна попередити, адже існує терапевтичне вікно, яке триває приблизно три години.
Коли людина відчула біль, то не потрібно довго чекати, а потрібно відразу звернутися до лікаря. За три години можна втратити час й інфаркт відбудеться. Через облогу Чернігова була порушена логістика надання медичної допомоги. Війна спричинила збільшення кількості інфарктів.
Хто більше потрапляє в зону ризику: чоловіки чи жінки
На атеросклероз частіше хворіють чоловіки. Загалом лікарі орієнтуються на людей віком від 50 до 70 років.
“У зв’язку з військовими діями дуже багато людей перебуває на фронті. Ті хто на передовій, у них виділяється адреналін і вони можуть не відчути тих симптомів, які проявляються при хворобі”, – додає завідувач кардіохірургічного відділення.
Ігор Філіппов каже: “Довгий час не було можливості доставляти пацієнтів в область. Ми, як обласна лікарня, працюємо саме з пацієнтами з районів. З приводу статистики минулий рік важко оцінювати, але можна сказати, що вона приблизно такою і залишилася”.
За словами лікарів, чітко встановити діагноз можна лише після обстеження, яке у Чернігові проводиться в обласній та Другій міській лікарнях.
Якщо вчасно не встановити діагноз інфаркту, то можуть виникнути ускладнення, які лікують кардіохірурги. Коли пацієнт вчасно звертається і йому встигають надати допомогу в перші три години, тобто відкривають судину, людина не відчує у майбутньому, що в неї був інфаркт. Більш-менш нормальних результатів можна досягти й у перші 12 годин.
Як часто люди звертаються за допомогою
“Років чотири-п’ять назад доставлялися пацієнти, які були за 20-30 годин після розвитку симптомів. Зараз таких випадків стає менше. Люди стають більш обізнаними в цьому питанні”.
Якщо говорити про громади, то туди першим за викликом може приїхати фельдшер, говорить Філіппов. Він знімає кардіограму та відправляє в телеметричний центр, який знаходиться в Чернігові. Там лікарі аналізують кардіограму та ухвалюють рішення щодо діагнозу. Надалі фельдшер отримує інструкції, які препарати вводити пацієнту. Мета фельдшера якомога швидше доставити пацієнта в центр, щоб інвазивно відкрити судину.
Як виявити, що людині вже потрібна операція
Завідувач кардіохірургічного відділення Ігор Венгер зазначає, що показання до операції надаються, якщо стався інфаркт й є ураження не одної коронарної судини, а дифузне ураження судин. Також якщо інфаркт ускладнився сформованою аневризмою лівого шлуночка з тромбоутворенням.
Якщо інфаркт вже не гострий – формується дилатаційна кардіоміопатія, коли знижується насосна функція серця і не може перекачуватися кров. Таким пацієнтам потрібно робити операцію на відкритому серці.
Запущені випадки дилатаційної кардіоміопатії, коли фракція викиду знижується на 20%. Таким пацієнтам рекомендується операція із заміни серця.
У 2022 році в Україні ухвалили закон про донорство. Найбільше операцій провели в Києві, також їх проводили у Львові, Черкасах. Сама операція з трансплантації – досить дороговартісна хірургія, зазначає лікар, і вона потребує не тільки навченого персоналу, а й особливого обладнання.
“За 2022 рік близько п’ятьох пацієнтів з Чернігівщини було скеровано на операцію з трансплантації. Вони стоять у листку очікування, але чи прооперовані вони чи ні – невідомо”.
Чим кардіограма відрізняється від коронарографії
Електрокардіограма – це зчитана електрична активність серця у вигляді певних графіків. У більшості випадків при гострому інфаркті прослідковують класичні зміни.
Коронарографія – це більш складний метод обстеження. Він потребує госпіталізації пацієнта у профільне відділення. Процедура відбувається у рентген-операційній. У судини серця вводиться певна речовина і це дає картинку на апарату. В реальному часі можна подивитися прохідність судин серця. Це найточніший метод діагностики ішемічної хвороби серця.
Профілактика хвороби
Ліна Малашенко каже, що інфаркт це набута хвороба і для його попередження потрібно дотримуватися певних профілактичних заходів. Зокрема варто відмовитися від паління та алкоголю, вживання нездорової їжі та ведення малорухомого способу життя. Також на виникнення інфаркту впливають цукровий діабет, стресові ситуації та вірусні хвороби.
Фото: Праймвечір. Акценти, Gettyimages