
Фото: MEDBOOK
У Чернігові набирає обертів дискусія навколо якості солі, що продається в мережі супермаркетів АТБ під торговою маркою “Розумний вибір”. Головна причина занепокоєння — харчова добавка E 536 (фероціанід калію), яка використовується як антиспікаючий агент, щоб запобігти злипанню солі.
У соцмережах поширюють твердження, що при нагріванні ця речовина може виділяти небезпечні сполуки. Крім того, стверджується, що в деяких країнах її нібито заборонили через потенційну шкоду для здоров’я. Цю тему особливо жваво обговорюють у TikTok, де відео про токсичність фероціаніду збирають сотні тисяч переглядів.
То що є правдою, а що – панікою? Ми зібрали коментарі експертів, представників АТБ і вчених, щоб розібратися в цій ситуації.
Що таке E 536 і навіщо він у солі?
Фероціанід калію (E 536), або “жовта кров’яна сіль”, — це харчова добавка, яку додають до солі для запобігання злипанню. Це стандартна практика у всьому світі, адже без антизлежувальних агентів сіль може набирати вологу, утворювати грудки та втрачати сипучість.

Як пояснила завідувачка кафедри хімії та хімічної інженерії НТУ “Дніпровська політехніка” Ольга Пантелеєва, ця речовина використовується не лише в солі, а й в інших харчових продуктах:

“Фероціанід калію додають до вин, ковбасних виробів і приправ. У чистому вигляді фероціанід калію дійсно може бути небезпечним для людини: викликати симптоми отруєння або навіть призвести до смерті. Однак, якщо його використовувати в тій допустимій дозі, яку дозволено за нашими стандартами в Україні (не більше однієї тисячної відсотка), то це є безпечним для людини.”
Проте в соцмережах поширена думка, що при нагріванні ця речовина може виділяти небезпечний ціанід. Наскільки це відповідає дійсності?
За словами Пантелеєвої, важливо розуміти, що ця добавка нерозчинна у воді й не виділяє ціанідів під час нагрівання за звичайних умов.
Чи може сіль із фероціанідом бути шкідливою?
За словами експертів, щоб ця добавка стала токсичною, необхідно спожити її у величезних кількостях, що в реальному житті є вкрай малоймовірним.
“Летальна доза фероціаніду калію становить 6400 мг на кілограм маси тіла, — пояснює хімікиня Ольга Пантелеєва. — Щоб отримати небезпечну дозу ціаніду з солі, людині довелося б спожити кілька кілограмів продукту за раз, що просто неможливо”.
Таким чином, вживання звичайної кухонної солі, що містить фероціанід калію, є безпечним, якщо дотримуватися рекомендованих норм споживання. Як і з будь-якими іншими харчовими продуктами, головне — помірність.
Що кажуть у мережі супермаркетів АТБ?
Через резонанс у соцмережах компанія ТОВ “АТБ-Маркет” оприлюднила офіційну заяву, в якій наголосила, що вся її продукція проходить перевірку якості й відповідає нормам безпеки.
Зокрема, Сергій Демченко, начальник управління з корпоративних комунікацій АТБ, зазначив:

“Сіль кухонна мелена ТМ “Розумний вибір” містить E 536 у межах допустимої норми — менше 10 мг на кілограм. Це значно нижче за граничні значення, встановлені міжнародними стандартами. Вся сіль у наших магазинах імпортована з Туреччини, Польщі та Німеччини й має відповідні сертифікати якості”.
Він також наголосив, що у європейських країнах допустима концентрація E 536 у солі навіть вища, ніж в Україні.
Зокрема, Codex Stan 192: 2024 (основний міжнародний стандарт для харчових добавок) дозволяє до 14 мг/кг, а Регламент ЄС №1333/2008 — до 20 мг/кг.
“Ця добавка використовується у всьому світі. В Україні її кількість навіть суворіше регламентується, ніж у ЄС. Вся продукція проходить контроль безпечності, і причин для занепокоєння немає”, — зазначив Демченко.
Як реагують інші торгові мережі?
Журналісти отримали коментарі від представників інших торгових мереж. Деякі ритейлери повідомили, що не використовують E 536 у своїй солі.
“У наших магазинах представлена лише сіль без добавок або йодована сіль. Ми не використовуємо фероціанід калію, і якщо якась добавка є в продукті, вона обов’язково вказується на упаковці”, — заявили в одній із мереж.
Це підтверджує, що споживачі мають вибір і можуть обирати продукти відповідно до своїх уподобань.
Що пише uk.dobavkam.net?
«Dobavkam.net» — всеукраїнській інформаційний ресурс про харчові добавки і продукти, що їх містять.
Згідно з інформацією сайту, харчова добавка E 536 є комплексним з’єднанням двовалентного заліза, яке існує, як правило, у вигляді тригідрату. Дана добавка може мати різні назви:
- жовта кров’яна сіль
- фероціанід калію
- жовта сіль
- гексаціаноферат калію
Назва «жовта кров’яна сіль» з’явилася через те, що раніше цю речовину отримували шляхом поєднання крові з боєнь із поташем і залізною тирсою. Результатом реакції були жовті кристали.
У наші дні харчову добавку E 536 отримують у промислових масштабах з відпрацьованої маси, що залишається після очищення газів на газових заводах. Ця маса містить ціанисті сполуки.
Гексаціаноферат калію є продуктом реакції фероціаніду водню і гідроксиду калію. Молекулярна формула речовини: K₄[Fe(CN)₆]•3H₂O.
Вперше цю речовину виявив французький хімік П’єр Макер у 1752 році. Він звернув увагу, що при кип’ятінні берлінської блакиті з лужним розчином синій колір розчину змінюється на речовину жовтого кольору.
Фероціанід калію не розчиняється у спирті, але в літрі води може розчинитися майже 300 грамів добавки E 536.
Добавка E 536 слаботоксична, але при взаємодії її з водою в процесі реакції виділяються отруйні гази. Їхня кількість, як правило, не становить серйозної небезпеки для здоров’я. При взаємодії гексаціаноферату з деякими кислотами може виділятися велика кількість сильно токсичного газу — ціаністого водню.
Основні параметри харчової добавки E 536:
- Смак — гіркувато-солоний
- Колір — жовтий, бурштиновий
- Запах — відсутній
- Консистенція — кристалічний порошок
Вплив на організм
Шкода
Поки немає ніяких даних про результати біотестів, про характер поведінки харчової добавки E 536 при різних способах обробки речовини (смаження, варіння тощо). І хоча в харчових продуктах фероціанід калію зазвичай використовується в малих дозах і лише в суміші з кухонною сіллю, при порушенні технології і перевищенні допустимої норми в продукті добавка E 536 може становити серйозну загрозу для здоров’я людини.
Для використання фероціаніду калію як добавки до кухонної солі передбачена гранично допустима доза — до 20 мг на 1 кг продукту.
Основні симптоми передозування фероціаніду калію:
- послаблюючий ефект
- больові відчуття в кишечнику
- запальні процеси на шкірі, акне
- порушення роботи жовчного міхура і печінки
- запалення лімфовузлів
- інтоксикація організму
В організмі добавка E 536 не розкладається до ціаніду. При вдиханні може викликати подразнення дихальних шляхів. При взаємодії з кислотами (зокрема й шлунковою) речовина розкладається з утворенням синільної кислоти. Також синільна кислота утворюється при нагріванні речовини до 50°C. При цьому немає досліджень, що показують, як гексаціаноферат калію поводиться у складі продуктів харчування при їх термічній обробці.
Користь
Корисні якості фероціаніду калію не доведені. Однак речовина є слаботоксичною.