
Фото: мережа
Реформа шкільного харчування є одним із ключових чинників забезпечення здоров’я дітей.
Збалансований раціон не лише позитивно впливає на фізичний розвиток школярів, а й підвищує їхню успішність та концентрацію під час навчального процесу. У Чернігівській області другий рік поспіль триває впровадження ініціативи Всесвітньої продовольчої програми ООН (ВПП ООН), яка відшкодовує 30% вартості щоденних гарячих обідів для учнів 1–4 класів. Цього року до програми долучилися вже 215 шкіл області.
Вплив програми та фінансова підтримка
Програма суттєво полегшує доступ дітей до якісного та корисного харчування. Однак освоєння коштів відбувається нерівномірно: лише 20 із 47 територіальних громад вже розпочали використання виділених фінансів. Це частково пояснюється тим, що для багатьох закладів освіти участь у подібних проєктах є новим досвідом, і вони ще налагоджують організаційні процеси. Як пояснив Юрій Музика, начальник Управління освіти і науки Чернігівської ОВА:
«Для багатьох шкіл участь у програмі є новим досвідом, тож вони ще перебувають на етапі налагодження цього процесу».
Фінансова підтримка від ВПП ООН надається у три етапи. Перший транш надійшов у грудні 2024 року, а другий, у розмірі 6,3 млн грн, очікується цього місяця. Якщо громади не встигнуть використати ці кошти цього навчального року, вони зможуть зробити це в першому семестрі наступного, як зазначив Сергій Ларіонов, представник ВПП ООН:
«Також плануємо поїхати в ті громади, які ще не розпочали використовувати кошти. Якщо заклади освіти не встигнуть освоїти фінансування протягом цього навчального року, вони зможуть це зробити в першому семестрі наступного».
Моніторинг ефективности
Для оцінки впровадження реформи представники ВПП ООН Анастасія Шуменко і Сергій Ларіонов разом із керівництвом Управління освіти і науки Чернігівської ОВА проводять зустрічі з керівниками шкіл та відділів освіти. Вони аналізують, наскільки дієвою є фінансова підтримка, які зміни відбулися в меню шкільних їдалень та як можна покращити реалізацію програми.
«Ми зараз відвідуємо школи, які вже покращили харчування учнів 1–4 класів за рахунок збільшення в меню свіжих овочів і фруктів, кисломолочних та м’ясних продуктів. Спілкуємося з директорами та керівниками відділів освіти, щоб зрозуміти, наскільки ефективною є наша підтримка», – зазначила Анастасія Шуменко.
Оновлення харчоблоків
Окрім фінансової допомоги на харчування, ВПП ООН також підтримує модернізацію харчоблоків у школах. Це дозволяє покращити умови приготування їжі та розширити асортимент корисних страв. У найближчий час сучасне кухонне обладнання отримають 33 навчальні заклади Чернігівщини.
«ВПП ООН також надає допомогу в напрямі модернізації харчоблоків у закладах загальної середньої освіти. Так, незабаром сучасне кухонне обладнання отримають 33 школи», – додала Анастасія Шуменко.
Фото: мережа