Народний депутат України, лікар-онкогінеколог Валерій Зуб знову опинився в епіцентрі скандалу. Цього разу він вирішив просувати вакцини проти вірусу папіломи людини (ВПЛ) серед дівчат-підлітків, які навчаються в чернігівських школах. ВПЛ вважається онкогенним вірусом, який може спричинити рак шийки матки, а також інших органів. З метою популяризації вакцинації Зуб організував низку інформаційних заходів, на яких активно агітував за щеплення. Після зустрічей він розміщував звіти у своїх соціальних мережах, що привернуло увагу чернігівців та викликало запитання щодо зростання активності Валерія Зуба серед неповнолітніх. Адже залучення підлітків без чіткої медичної консультації та згоди батьків може мати не лише етичні, а й серйозні юридичні наслідки.
Шкільні заходи: турбота чи пропаганда?
Одним із центрів уваги стала 32-га чернігівська школа, де відбувся захід для дівчат 8–9 класів. Під час зустрічі, окрім виступів про важливість збереження репродуктивного здоров’я та профілактики захворювань, активно роздавалися листівки про користь вакцинації від ВПЛ. Зуб, не згадуючи про можливі протипоказання чи побічні ефекти, запевняв присутніх, що вакцини абсолютно безпечні. Також на агітаційних матеріалах був розміщений QR-код для отримання детальнішої інформації про вакцинацію.
Організаційну частину події забезпечила Олена Ячмінник, завуч школи, яка має тісні зв’язки з ініціативами Валерія Зуба. Вона не є випадковою фігурою в його діяльності, оскільки є активісткою, яка співпрацює із Благодійною організацією “Благодійний Фонд “Підтримую добрі справи”, яку очолює дружина Зуба, Інна. Зокрема, під час активної війни саме пані Ячмінник була однією з ключових осіб у розподілі гуманітарної допомоги, що надходила через Зубів від донаторів.
“Як дізнатися більше?”
Відповідь на це питання проста — перейдіть за QR-кодом на листівці, що відкриє вам доступ до деталей.
Зокрема, варто звернути увагу на діяльність Олександра, сина Валерія Зуба. Окрім того, що він є штатним онкогінекологом Чернігівського медичного центру сучасної онкології, Олександр Зуб як тренерUSAID проводить навчання для медиків первинної ланки, спрямовані на боротьбу з раком шийки матки, та активно просуває вакцинацію проти вірусу папіломи людини (ВПЛ).
Багато чого можна пояснити тим, що Олександр також працює як фізична особа-підприємець. Особливу увагу привертає той факт, що він здійснює діяльність у приватній клініці «Тесла», яка спеціалізується, зокрема, і на вакцинації дівчат-підлітків проти ВПЛ.
Водночас Чернігівський медичний центр сучасної онкології публічно заявив, що не отримує і не закуповує вакцин, проте орієнтує клієнток на можливість вакцинації в жіночих консультаціях, самому онкоцентрі або приватних клініках.
До речі, Олександр Зуб — поборник вакцинації проти ВПЛ, це той самий лікар, який під час активних бойових дій у Чернігові втік до Чернівців, де відсидівся у приватній гінекологічній клініці ALTERO.
І так, це той самий в.о. завідувача гінекологічного відділення онкоцентру без досвіду й категорії — син свого тата, де правоохоронці під час обшуків вилучили понад 100 тисяч гривень неоприбуткованої готівки. Обшуки з вилученням майна також відбулися в Олександра Зуба вдома, про що свідчить кримінальна справа 7517079/21 від 28 вересня 2021 року. Інтереси Зуба меншого представляла Галина Якуба, голова Ради адвокатів Чернігівської області та співзасновниця адвокатського агентства «ЛІГАЛ АЙК’Ю ГРУП», на рахунок якого надійшли кошти з онкоцентру за надані послуги у 2021 році.
Справжні причини такої активної кампанії
В Україні онкологічні захворювання залишаються однією з найгостріших медичних проблем, особливо після початку повномасштабної війни.
До 2022 року щороку фіксувалося понад 130 тис. нових випадків раку. Однак у 2022 році ця цифра знизилася до 93 тис., що на 22,3% менше. Це зниження обумовлено не реальним покращенням ситуації, а швидше обмеженим доступом до медичних послуг, евакуацією населення та перебоями в роботі системи охорони здоров’я.
На жаль, деякі особи використовують ці обставини для власної фінансової вигоди, маніпулюючи суспільною увагою до теми боротьби з раком.
Так, однією зі свіжих ініціатив є вакцинація українських підлітків проти вірусу папіломи людини (ВПЛ), який, як відомо, може призвести до розвитку раку.
В Україні доступні дві основні вакцини – “Гардасил” і “Церварикс”. Обидві вакцини обіцяють захист від онкогенних типів ВПЛ, однак їхня висока вартість в аптеках (від 1,5 до 5 тисяч гривень за дозу) робить вакцинацію малодоступною для багатьох громадян. А враховуючи, що необхідно пройти кілька щеплень для досягнення стійкого імунітету, ця програма потребує значних фінансових витрат із боку населення.
В Україні вакцинація проти ВПЛ є рекомендованою, однак деякі місцеві громади вже започаткували програми фінансування вакцинації через місцеві бюджети. Водночас на рівні держави активно просувається ідея обов’язкової вакцинації дівчат проти ВПЛ, яка запланована на 2025 рік. Для цього у Проєкті Держбюджету-2025 передбачено 104,3 млн грн, що покриває лише 36,7% від необхідної суми.
Ці кошти створюють умови для фінансових вигод, які можуть бути спрямовані на тих, хто активно лобіює цю ідею. Так, одним із найактивніших просувальників обов’язкової вакцинації підлітків є народний депутат, онкогінеколог, колишній очільник Чернігівського медичного центру сучасної онкології Валерій Зуб, разом із головою комітету з питань здоров’я нації та власником приватної столичної клініки “Борис” Михайлом Радуцьким. Їхня активність у просуванні вакцинації викликає багато запитань серед експертів та медіа, зокрема через тісний зв’язок Радуцького з вищими державними колами.
Як стверджують на медичному ринку, Михайло Радуцький відомий як “чорний кардинал” галузі, а його близькі стосунки з родиною президента додають особливого забарвлення цієї кампанії.
Як пише Mind, «Радуцький лікував родичів Зеленського. Мишко — друг сім’ї. Вова не бажає чути нічого поганого про нього».
Думки про безпечність вакцин у Чернігові розділилися
У Чернігові точаться суперечки щодо безпеки вакцин проти вірусу папіломи людини (ВПЛ), і думки фахівців із цього питання суттєво різняться. Приватні клініки активно просувають вакцинацію, підкреслюючи її важливість у боротьбі з онкологічними захворюваннями, однак багато хто ставить під сумнів доцільність цього кроку, акцентуючи увагу на можливих ризиках.
Одними з активних пропагандистів вакцинації дівчат є Інна та Василь Отрошки, власники чернігівської клініки “Окклінік”. Вони навіть використали нагоду Дня захисту дітей, щоб запропонувати курс вакцинації «Гардасил 4» для підлітків віком від 9 до 14 років за 12 400 грн за дві дози. Окрім того, у рамках челенджу, спрямованого на збільшення охоплення, переможець міг отримати безкоштовне щеплення. Проте Отрошки не згадали про можливі протипоказання та побічні ефекти. Водночас цікаво, що їхня власна 11-річна дитина залишилася поза кадром під час цієї акції, що викликає додаткові питання щодо прозорості кампанії.
Інша чернігівська клініка, “Тесла” (пригадуємо, що саме там працює Олександр Зуб, син нардепа Валерія Зуба — ред.), також пропонує вакцинацію «Гардасилом» за 7 000 грн за дозу, але в цьому випадку вакцина привозиться виключно під замовлення, а клієнти ставляться в лист очікування. Проте під час нашого звернення 9 листопада 2024 року ми не почули жодних рекомендацій щодо попереднього обстеження або консультації з педіатром, що ставить під сумнів наявність комплексного підходу до питання вакцинації.
У той час як приватні клініки активно рекламують вакцинацію, настрої серед лікарів державних медичних закладів значно скептичніші. Вони, хоча й не публічно, висловлюють сумніви щодо доцільності вакцинації підлітків, але бояться коментувати це відкрито, дотримуючись професійної солідарності. Проте деякі з них натякають, що вакцинація проти ВПЛ більше є комерційним проєктом, а не реальним медичним заходом, що викликає додаткові запитання щодо мотивації медичних установ.
Зокрема, Олександр Заїка, в.о. генерального директора Чернігівського медичного центру сучасної онкології, висловив особливу обережність щодо цієї вакцини: «Вакцина достатньо алергенна, — зазначив він. — Тому вакцинувати мають тільки медичні працівники, які мають досвід надання термінової допомоги в разі алергічних реакцій».
Що демонструє світовий досвід
Натомість світова практика значно прискіпливіше ставиться до виробників вакцин і результатів таких кампаній. Наприклад, у 2012 році в Казахстані спалахнув скандал щодо обов’язкової вакцинації дівчаток проти раку шийки матки препаратом “Гардасил”. Депутати заявили, що це може бути прихованим експериментом на дітях. Крім того, вони висловили занепокоєння побічними ефектами вакцини, зокрема смертельними випадками в інших країнах, а також випадками, коли після вакцинації були зафіксовані епілепсія, розсіяний склероз, параліч і проблеми із серцем. У результаті депутати закликали зробити вакцинацію добровільною та вимагали детального інформування батьків про можливі ризики й наслідки.
Схожа ситуація виникла й у Японії, де обов’язкову вакцинацію проти ВПЛ запровадили у квітні 2013 року. Після успішного запуску вакцинації в країні спалахнула масова істерія, подібна до того, що сталося в Колумбії. Дівчата скаржилися на неконтрольовані рухи, слабкість м’язів, підвищену світлочутливість. Широке висвітлення цих проблем у ЗМІ змусило уряд припинити пропаганду вакцинації, і в підсумку менш ніж 1% дівчаток зробили щеплення.
Серед російських противників вакцинації (у цьому випадку маємо на увазі експертну думку — ред.) трапляються й ті, хто заявляє, що вакцинація нібито може спричинити безпліддя або аутизм. А тих, хто підтримує вакцинацію, звинувачують у співпраці з “фармацевтичними лобі” та отриманні за це грошей. Так, наприкінці 2013 року колишній глава роспоживнагляду Геннадій Онищенко назвав вакцини від ВПЛ “експериментом на людях”. Ба більше, він зізнався, що вакцини потрапили в росію виключно через підкуп. На той момент Онищенко зазначив, що “вакцини не мають легалізації навіть у країнах походження. Тим не менш, ми вакцинуємо. Виробники користуються недосконалістю нашого законодавства“.
Також у квітні 2023 року федеральний суддя Північної Кароліни (США) наказав компанії Merck, виробнику “Гардасилу”, надати адвокатам, що представляють інтереси споживачів, базу даних про побічні ефекти вакцини проти ВПЛ. Позивачі звинувачують компанію в тому, що її препарат спричинив у них важкі побічні реакції, зокрема синдром постуральної ортостатичної тахікардії (аномальне підвищення частоти серцебиття під час сидіння або стояння), первинну недостатність яєчників та інші проблеми зі здоров’ям.
Суд вирішив, що пацієнти та їхні експерти мусять мати таку ж можливість для перегляду й аналізу всіх даних, як і сама компанія Merck. Також суд зобов’язав компанію провести додаткові дослідження та аналіз клінічних випробувань вакцини “Гардасил”.
Аналогічні справи розглядаються в судах інших штатів США, зокрема в Каліфорнії, Нью-Йорку та Нью-Джерсі. Адвокати позивачів заявляють, що Merck “свідомо ввела в оману” регуляторні органи та громадськість, класифікуючи серйозні побічні ефекти як випадковості, а також звинувачують компанію в “розпалюванні страху перед хворобами й неправдивій рекламі” для збільшення продажів вакцини.
Що пишуть у соціальних мережах?
Не менш емоційно насичені дискусії панують і серед батьків у соціальних мережах, де активно обговорюється вакцинація від ВПЛ.
З одного боку, є батьки, які підтримують цю ініціативу, вважаючи вакцинацію важливою для профілактики раку шийки матки та інших захворювань, спричинених ВПЛ. Вони підкреслюють, що вакцинація в молодому віці може знизити ризик онкологічних захворювань у майбутньому, а також схвалюють заходи, спрямовані на захист здоров’я підлітків. “Якщо ця вакцина дійсно рятує від раку, то що за дурниці ми обговорюємо? Хочете, щоб наші діти на власному досвіді дізналися, як це – боротися з онкологією? Вакцинуватися – це вкрай важливо! І все інше – просто балачки!”
“Дорогі, вакцини — це не страшно й точно не боляче! Вони захищають нас від багатьох хвороб, які колись забирали життя людей. Я завжди сама вакцинуюсь і хочу, щоб мої діти росли здоровими й не хворіли. Це не просто моє бажання, а науково доведений спосіб вберегти себе і всіх навколо”.
Однак є і ті батьки, які виражають занепокоєння, зазначаючи на відсутності чіткої та прозорої інформації щодо можливих побічних ефектів вакцин. Вони критикують агітаційні кампанії, зауважуючи, що вакцинація має бути добровільною, а не нав’язуватися через шкільні заходи. Як пишуть деякі: “Це не вакцинація, це експеримент! Згадаймо, як нас, як цапів, заганяли вакцинуватися від ковіду. Не давали людям працювати. Якось дивно, що війна вилікувала всіх за один день! Тепер на дітях вирішили заробити!!!”
Особливої уваги вартує також активність нардепа Валерія Зуба, який активно просуває цю ініціативу через свої соціальні мережі та адміністративні ресурси. Деякі батьки висловлюють підозри щодо його комерційних інтересів, наголошуючи на високій вартості вакцин від ВПЛ. “А може, йому просто потрібна вигода від цієї вакцини? Зуб із такими зв’язками, ще і стільки грошей сосне з бюджету! Сумніваюсь, що він там просто альтруїст. Тут явно дядько з кимось у долі…”.
Не менш цікавою є ситуація з організацією цих заходів у школах. Виявилось, що люди, які активно допомагають у просуванні цієї ініціативи, мають тісні зв’язки з родиною Валерія Зуба. Це підсилює підозри щодо можливих конфліктів інтересів та створення можливостей для особистої вигоди через просування вакцин. “Що за цирк, коли організацією вакцинації займаються “падругі” самого Зуба? І все це організовує завуч школи на прохання Зуба, сидячи на гуманітарці? А якщо це ще й за мої гроші, то дуже цікаво. А організатори не подумали, де батькам узяти 20 тисяч на 3 дози? На кого це все розраховано?!”
Народний сумнів також зростає через брак відомостей про вакцинацію дітей самого Валерія Зуба, що підсилює критику з боку батьків: “Зуб нав’язує всім вакцинацію для підлітків, однак досі не повідомив, чи вакцинував власних. Чому мовчить про це? Можливо, боїться, що потім доведеться пояснювати побічні ефекти? Іди до Зеленського агітуй! Там теж двоє дітей!!!”
Людей вкрай дивує, що пропаганду вакцинації проти ВПЛ веде не дитячий гінеколог-онколог, а політик, який із 2019 року є лише лікарем-сумісником в обласному онкоцентрі. Зважаючи на його задекларовану зарплатню, його практичний досвід є досить обмеженим, що лише посилює сумніви щодо його кваліфікації та мотивації в питаннях вакцинації. “А відколи Зуб став дитячим онкологом чи гінекологом?! Прочитала, що він бачить серйозні наслідки. Це які, цікаво? Суботами, коли кісти чистить чи спіралі ставить? Він же політик! Узявся підробити — май своє тихо в онкоцентрі й не лізь уже до святого!”
Деякі батьки взагалі радикально налаштовані й висловлюють стурбованість щодо поведінки Валерія Зуба. Вони вважають, що його особисте життя, зокрема численні службові романи та зміна статевих партнерок, ставлять під сумнів його моральне право проводити бесіди з дівчатами про гігієну статевого життя. “Ось так, тепер він буде нам розповідати, як правильно вести статеве життя. Ви що, смієтесь? Цей Зуб із його купою службових романів і постійними змінами під@@@лок хоче вчити наших дітей?! Може, ще й Сашу Заїку, керівника онкоцентру, запросить на майстер-класи — як прямо в стінах онкоцентру?.. Це вже просто якась ганьба! Чи та Ячмінник уже зовсім не розуміє, що вона робить?! Куди дивиться Білогура?”
Юридичний аспект вакцинації
Питання безпеки, доцільності та організації вакцинації підлітків проти вірусу папіломи людини (ВПЛ) привернули увагу не лише громадськості, а і правознавців.
Так, юрист Володимир Сокол поділився своєю думкою щодо активного популяризування вакцинації від ВПЛ. Він звернув увагу на правові аспекти, які мають враховувати органи освіти та охорони здоров’я. За словами Сокола, ці структури недостатньо аналізують істинну мету таких ініціатив, що може створювати ризики для прав дітей та підлітків.
“Насамперед, – зазначив Сокол, – будь-яка медична процедура, яка стосується неповнолітніх, повинна проводитися лише за добровільної згоди батьків або законних представників дитини. Батьки мають бути належним чином поінформовані про можливі ризики, побічні ефекти та протипоказання до вакцинації. Якщо захід здійснюють без попереднього інформування батьків, це порушує їхнє право на обізнаність і свободу вибору щодо здоров’я своїх дітей”.
Сокол також висловив припущення про можливі комерційні інтереси, пов’язані з вакцинацією. “Оскільки вакцинація проти ВПЛ є платною, слід враховувати можливі зловживання. Якщо організатори кампанії використовують адміністративний ресурс або мають конфлікт інтересів, це може суперечити етичним та правовим нормам, ставлячи під сумнів прозорість таких ініціатив”.
Також правознавець наголосив на важливості забезпечення рівного доступу до вакцинації для всіх соціальних груп населення. “Вакцина є дороговартісною, і просування її серед населення, де значна частина батьків одержує мінімальну зарплату, виглядає некоректно з боку народного депутата та лікаря Валерія Зуба. Це може бути розцінено як дискредитація, оскільки багато сімей не можуть дозволити собі витрати на таке щеплення”.
Ще один родинний бізнес – Валєра з Інною пляски влаштовують із бубном. А Саня Зуб у кущах засів у «Теслі». Ловлять дурнів на живця, соррі – на QR-код. Ще й Ячминничка влізла туди😅😅😅😇
Там таке твориться ще з тих часів, коли Валерій Зуб водив дружбу з Юрієм Шенем. Підбирали клієнтів в онкоцентрі й орієнтували їх у приватний «Сіммед». Проте жадоба непомірна до грошей розвалила їхню дружбу. Шень напер із «Сіммеду» Валерія Зуба разом із сином Олександром. А Зуби, руками Олександра Заїки, позбулися Шеня. Гінекологічне відділення об‘єднати з хіміотерапією. Сергій Батькович, “прапіт і пракурєн” зав. відділення, який чекає на пенсію, вірою і правдою стереже місце для Саньки Зуба.
Дійсно, де інформація щодо щеплення власних дітей – у нього сини та дочки? Чужих, значить, можна. Коз@л!
Та він ніколи і не щепить своїх. Бо є інші д@рні
І схоже, пофіг, що далі з тими дівчатами! Де стид грьобаний у такого афериста? Це ж сидів думу думав, де б погріти руки. А ну геть від дітей!!!
Знову ці експерименти на людях. Прощавай ковід! Да здравствуєт вакцина від папілом! У яку ціну на цей раз?
Ще один родинний бізнес – Валєра з Інною пляски влаштовують із бубном. А Саня Зуб у кущах засів у «Теслі». Ловлять дурнів на живця, соррі – на QR-код. Ще й Ячминничка влізла туди😅😅😅😇
Яке позорище! Вже на дітях… Це ж сидять, ночами не сплять, все мудрують, де б дурнів знайти, щоб грошей подоїти. Карма повернеться
Там таке твориться ще з тих часів, коли Валерій Зуб водив дружбу з Юрієм Шенем. Підбирали клієнтів в онкоцентрі й орієнтували їх у приватний «Сіммед». Проте жадоба непомірна до грошей розвалила їхню дружбу. Шень напер із «Сіммеду» Валерія Зуба разом із сином Олександром. А Зуби, руками Олександра Заїки, позбулися Шеня. Гінекологічне відділення об‘єднати з хіміотерапією. Сергій Батькович, “прапіт і пракурєн” зав. відділення, який чекає на пенсію, вірою і правдою стереже місце для Саньки Зуба.