На жаль, суспільство ігнорує планове відвідування дантиста, про це свідчить остання статистика «Асоціації’ стоматологів України»: «…у державних закладах охорони здоров’я стоматологічного профілю планово оглянуто лише 7 872 765 осіб, що становить 18,8 % до відповідної кількості населення України». На Чернігівщині це 21,3% дорослого населення та 49,7% дітей. Пише “Ніжинський вісник”.
Проте варто пам‘ятати, що від стану зубів залежить здоров‘я людини. Лікар-ортодонт Юлія Панченко поділилася секретами посмішки, що сяє:
– Юліє, ви приймаєте як дорослих, так і дітей, розкажіть, з ким працювати легше і чому?
– Для мене – з дітьми. Тому що я можу впливати на формування щелеп, прикусу, обличчя, створювати умови для найкращого прорізування зубів. Коли приходять дорослі, можливість вирівняти зуби є, але це вже складніше. З дітьми більше можливостей, бо їхні щелепи як пластилін.
– З якого віку варто вести дітей до стоматолога?
– Варто звернутись у віці рік, півтора. Це навіть не для того, щоби щось робити в порожнині рота, а для того, щоби лікар дав рекомендації стосовно харчування та гігієни. Адже необхідно пам‘ятати, якщо є зуб, – хоч молочний, хоч постійний, – для його здоров’я найважливіше те, у яку порожнину рота він проріжеться, за яких звичок харчування та домашнього догляду.
– Якість молочних зубів впливає на якість зубів у дорослому віці?
– Нелікований карієс у молочних зубах може спричинити ускладнення, наслідком яких є ризики для зачатків постійних зубів. Від коричневої плями до втрати постійного зуба.
Одного разу був випадок, коли через довготривале ігнорування батьками негативних симптомів у молочних зубах, довелося направити пацієнта на операцію з видалення зачатка постійного зуба.
– Як часто варто відвідувати стоматолога?
– Ми почали з того, що дітей необхідно показати стоматологу у віці рік, півтора, а далі – раз на пів року, щоб створити довіру та переконання, що лікар не ворог, а друг.
Тим більше, що самостійно діти чистять зуби неохоче. Іноді й дорослі починають доглядати за порожниною рота правильно лише після того, як встановлять свій перший імплант.
– Якщо людина має певну проблему із зубами (кривина), проте це не заважає їй нормально жити та функціонувати, чи обов‘язково звертатись до лікаря?
– Якщо говорити про дітей, то їх зазвичай нічого не турбує, їх приводять батьки на профілактичний огляд або говорять вже про наявні проблеми – і це правильно. Тому що завдання батьків – відправити дитину у світ зі здоровими зубами та гарною посмішкою.
Перший візит саме до лікаря-ортодонта має бути у віці 6 років. Тоді робиться панорамний знімок, за яким вже визначають проблеми, наслідки та вирішують, чи необхідне втручання лікаря.
Щодо дорослих, то люди у старшому віці здебільшого не звертають увагу на кривину зубів, зокрема, на неправильний прикус, проте це має свої наслідки: стирання зубів, парадонтологічні проблеми, дисфункції скронево-нижньощелепного суглоба. Це проявляється болями, клацанням у суглобі, оголенням коренів, кровоточивістю ясен тощо.
Нещодавно була консультація, де у 12-річного пацієнта всі ріжучі краї зубів сколені. Пройде ще 10 років, вони ще зітруться. Якщо цьому не запобігти, то це призведе до того, що людину в досить молодому віці чекає довготривале недешеве лікування.
Крім того, наслідками неправильного прикусу можуть бути проблеми з хребтом.
– Які ви можете дати рекомендації щодо щоденного догляду за зубами?
– Існує три фактори, які псують зуб: це сам зуб, недостатня гігієна та нездорове харчування.
Розберемо зуб: йому може передатися генетично хороша емаль (є такі випадки, коли в людини в 70 років ні однієї пломби). Буває й навпаки: тобто начебто сам зуб більш вразливий до появи карієсу, проте це можна компенсувати зменшенням вживання простих вуглеводів (солодке, випічка тощо), дотриманням якісної домашньої гігієни, здійсненням професійної чистки у стоматолога.
Щодо гігієни, то це – правильно підібрана щітка, паста та інші засоби. Ми маємо вранці та ввечері чистити зуби впродовж 3 хвилин круговими, вимітальними рухами. Також варто використовувати зубну нитку, проте для тих, у кого криві зуби, а нитка при цьому не справляється, існує іригатор. Це засіб, який водою під тиском добре вимиває порожнину рота. Крім того, рекомендую придбати йоржики – це міжзубні щітки, які необхідно використовувати двічі на день.
З приводу пасти, її обирають згідно з рівнем Rd (абразивність) у 50-70 відсотків для щоденного користування, якщо немає супутніх захворювань. Для чутливих – менш ніж 50, для людей із брекетами – понад 70. Діти чистять зуби гірше, тому їм також необхідно робити професійні чистки, а пасту обирати із фтором та ксилітолом.
Щодо харчування, то ми зазвичай не помічаємо, що щодня їмо продукти з наявними та прихованими цукрами. Це все, що нам так смачно: цукерки, випічка, солодкі напої, ковбасні вироби тощо. Всі продукти, які містять цукри – негативно впливають на здоров’я зубів.
– Яка щітка краща – електрична чи механічна?
– Все на розсуд людини. Мені на сьогодні підійшла звукова, проте це індивідуальна справа кожного. Якщо пацієнт приходить раз на пів року до стоматолога, у пацієнта не виникає жодних проблем із зубами, то гігієна зубів та харчування підібрані правильно.
– Щодо ополіскувача для порожнини рота, він дієвий чи це лиш маркетинговий хід?
– Ополіскувач використовують люди з пародонтитом та після професійної чистки, щоби заспокоїти ясна, він знімає запальний процес. Також у деякі ополіскувачі додають фтор, він захищає зуби від карієсу. Тож якщо псуються зуби, то до пунктів щоденної гігієни можна додати ополіскувач.
Юлія Сергіївна просить звернути увагу на те, що питна вода на Чернігівщині занадто насичена фтором, що є причиною того, що в дітей з‘являються білі або коричневі плями на зубах, яких неможливо позбутися.
У дітей всередині щелеп, ще до прорізування, формується емаль постійних зубів. Це відбувається у проміжок часу з внутрішньоутробного розвитку до 4-5 років. Тому коли діти в цей період п’ють воду з підвищеним рівнем фтору, є ризик виникнення флюорозу – біло-коричневих плям на зубах. На сьогодні такий окрас зубів у кожної третьої дитини в нашому регіоні.
Пам’ятайте, щоб уникнути проблем із зубами в майбутньому, регулярно відвідуйте стоматолога та дотримуйтеся рекомендацій щодо гігієни та харчування.
Фото: Інстаграм