
Фото: Gettyimages
Цистит: чому виникає та хто має схильність. Чому не можна терпіти, якщо хочеш у туалет, хто перебуває в зоні ризику, чи хворіють на цистит чоловіки та чому урологи не рекомендують носити синтетичну білизну. Про це розповів гість програми “Відверто з лікарем” Українське радіо “Чернігівська хвиля” лікар-уролог Василь Рекрученко.
На скільки цистит є розповсюдженим захворюванням
Цистит – це інфекційно-запальний процес у стінці сечового міхура. Він локалізується на стінці слизової оболонки. Розповсюдженість циститу така, що близько 20-30 % жінок переносять його у тому чи іншому варіанті, 10 % жінок страждають хронічною формою. Тобто це доволі розповсюджене захворювання.
У чоловіків цистит не може бути первинним. Воно завжди супроводжує якісь інші захворювання. Наприклад, аденома передміхурової залози, простатит, сечокаменна хвороба. Тому у чоловіків це завжди вторинне захворювання.
У жінок може бути первинне (виникає тільки в сечовому міхурі) і вторинне, коли захворювання відбувається внаслідок того, що іде запалення інших органів. Наприклад, це може бути ендометрит, вагініт.
Хто в зоні ризику та що може спровокувати цистит
Жінки частіше хворіють гострим циститом у молодому віці і предклімактеричному. Чоловіки частіше хворіють у зрілому віці. Також хронічний цистит може бути причиною раку сечового міхура.
Цистит можна розпізнати по запаху. Це запах, який людина раніше в себе не відчувала. Він може бути неприємний, але потрібно йти до лікаря.
Як жінки, так і чоловіки, які мають супутню патологію, захворювання статевих органів, цукровий діабет. Також у групі ризику чоловіки та жінки, які часто змінюють статевого партнера, люди які часто перемерзають, не досипають. Цистит може бути й під час вагітності. Іде різка зміна гормонального фону, і це може бути провокуючим агентом для розвитку циститу. Вагітним треба лікувати хворобу, щоб уникнути передчасних пологів.
Взагалі цистит може виникнути через втому, перенервування, стрес, а також може бути від води: якщо дивитися на цистит як на бактеріальну хворобу, то в основному збудником є бактерія – кишкова паличка.
Також може впливати як надмірна гігієна, так і її недостатність. При надмірній гігієні, коли батьки витирають дівчаток вологими бактеріальними серветками, ці серветки діють на слизову та мікрофлору. І якщо немає цих нормальних бактерій, які зникають через бактеріальні серветки, заселяються патогенні бактерії. Мама наче більше підмиває – але цистит або захворювання сечових шляхів прогресує.
Спровокувати цистит може й перетримка сечі. Жінки дуже часто це роблять – терплять і не йдуть до туалету. Вони починають вгамовувати потяг до сечовипускання і перетримувати сечу. Зрозуміло, що відбувається застій та зміни – ішемія, застій крові або недостатність кровонаповнення, й бактеріям тоді простіше проникнути в слизову оболонку.
Симптоми хвороби
- Значно болюче сечовипускання;
- Різі;
- Печіння;
- Болі над лобком та в промежині.
Часті імперативні поклики, тобто людині треба сходити в туалет втит цю мить, бо не буде утримання сечі. Симптоми можуть проявитися протягом доби.
Якщо при сечовипусканні людина відчуває біль, прослідковуються кроваві виділення або інші незрозумілі виділення, потрібно відразу звернутися до лікаря. Краще відразу йти до уролога.
Діагностика хвороби
- Збір анамнезу (коли з’явилися симптоми);
- Характерна клініка (болючі симптоми, нетримання сечі);
- Загальний аналіз сечі;
- Ультразвукове обстеження.
Діагноз хронічного циститу ставиться, коли епізоди циститу повторюються протягом пів року – двічі або більше, чи протягом року тричі або більше.
Якщо такі симптоми з’явилися вперше, то це говорить про гострий цистит. Якщо його не лікувати, може розвиватися гострий пієлонифрит, парацистит чи сепсис.
В запущених випадках людину можуть прооперувати.
Тривалість лікування
Якщо лікувати хворобу, симптоми проходять протягом п’яти – восьми діб. Іноді до двох тижнів.
Лікування може бути в амбулаторних або стаціонарних умовах. Пацієнту рекомендують спокій, рослинну-молочну дієту з виключенням гострих приправ, прийом достатньої кількості рідини – півтора літра і більше. Застосовують знеболюючі препарати, спазмолітині засоби. Якщо наявна кров в сечі, застосовують гемостатики, тобто препарати, які зупиняють кровотечі. Велике значення має антибактеріальна терапія.
Душ чи ванна
При повному здоров’ї – і душ, і ванна. Якщо є цистит, то краще душ.
При статевому житті має бути гігієна. Є такий термін – “синдром шлюбної ночі”, де після першого статевого акту у жінки може виникнути цистит.
Яку білизну краще носити
Рекомендується носити бавовняну білизну, яка не стискає тіло. Синтетична білизна може провокувати розвиток або перенесення бактерій ближче до уретри.
Профілактика циститу
Вона полягає у здоровому способі життя. Також уникненні переохолодження, емоційних перенавантажень, належна особиста гігієна, методи контрацепції, своєчасні випорожнення. Якщо є необхідність – у медичному обстеженні статевого партнера.
Фото: Gettyimages