Чому ми страждаємо від поганого самопочуття під час спеки, що робити, якщо стало погано за кермом, та воду якої температури потрібно пити, щоб утамувати спрагу й не зашкодити організму? Про це Суспільному розповів Олександр Зленко – сімейний лікар Чернігівської міської лікарні №2 у програмі «Полудень» «Українського радіо: Чернігівської хвилі».
Чому у спеку людині стає погано
За його словами, підвищення температури повітря навколишнього середовища, тим паче, якщо це закрите середовище (салон авто) нагріває тканини організму, в тому числі – черепну коробку, де знаходиться нервова система. Перегрів нервової системи викликає притуплення уваги, зниження концентрації, і це призводить до загальмовування і втрати тих дорогоцінних секунд, які дуже важливі на дорозі.
«Також перегрів у спеку викликає зневоднення організму. Якщо людина при цьому недостатньо вживає рідини, це також може призводити до згущення крові, а це призводить до погіршення кровопостачання нервової системи і гальмування концентрації уваги».
Ще одна причина – зниження артеріального тиску. У спекотну погоду венозна система має властивість розширюватись, при цьому ємність судинного русла зменшується, зменшується тиск, і кровопостачання при цьому також погіршується, каже Зленко. Найбільше страждає серцево-судинна і нервова системи. Недостатнє кровопостачання призводить до зменшення концентрації уваги.
Що робити, якщо погіршилось самопочуття за кермом
«Під час руху авто при погіршенню самопочуття варто зупинити авто у безпечному місці, де це можливо. Відчиняємо всі вікна, або ж якщо є можливість – виходимо з автомобіля, шукаємо тінь, лягаємо, розстібаємо всі ґудзики, які стискають дихання. П’ємо воду, ноги у підвищене положення. Так надається допомога при тепловому ударі».
Лікар радить вживати воду температури тіла. Холодна вода не поновить об’єм циркулюючої крові, вона спочатку нагріється, а вже потім засвоїться.
В аптечці водія, каже Зленко, варто додати ті препарати, які людина приймає постійно від своїх хронічних захворювань. Мати розчин аміаку в герметично закритій пляшці. Він подразнює нюхові рецептори, коли ми непритомніємо, або знижується тиск. Подразнення нюхових рецепторів посилює дихання.
Має бути сольовий розчин для регідратації – під час спеки, крім води, ми втрачаємо і солі. Сольовий розчин – у сухому вигляді, з якого готується розчин для пиття.
«Достатня кількість води для пиття – це за рекомендацією українських дієтологів, за добу ми маємо вживати 4% рідини від маси тіла. Середньостатистична людина – це 2-2,4 літри рідини на добу при звичайному навантаженні. Влітку ця кількість +50%. Тобто влітку 3-3,5 літрів рідини на день. Це вся рідина, включаючи ту, яка входить в їжу. І ця рідина має бути тієї температури, що і наше тіло, а не з холодильника. Вона має бути не більше 40 градусів, але і не нижче 20 градусів. Бо вона навантажить терморегуляційну систему, а ще може звузити судини в горлі. Тобто цією рідиною можемо зробити гострий гнійний тонзилофарингіт, або гайморит, або пневмонію».
Плануючи поїздку в спеку варто, дивитись прогноз погоди. Якщо подорожі не уникнути, варто їхати або до 11:00, або після 16:00.
В сучасних авто використовувати клімат-контроль або кондиціонер. Найбільш комфортна температура – від 20 до 24 градусів.
Одяг має бути із натуральних тканин світлого кольору. Штучний одяг створює парниковий ефект, через що можна отримати тепловий удар. Обов’язково покривати голову, – говорить Олександр Зленко.
Фото – мережа