Як працює сімейна медицина на Чернігівщині в умовах дефіциту кадрів, що робиться в області аби поліпшити ситуацію, скільки грошей заробляє нині сімейний лікар, а також чи потрібно перепідписувати декларацію з іншим лікарем, якщо ваш в іншому регіоні чи за кордоном — про це та багато іншого говорили в ефірі Українського радіо “Чернігівська хвиля” керівник управління охорони здоров’я Чернігівської ОВА Андрій Лінник та сімейні лікарі Оксана Кальдяєва й Олена Мойсієнко. Спілкувалося Суспільне. Чернігів.
На початок 2022 року в області працювали 328 лікарів загальної практики сімейної медицини. Зараз працює 312 людей, каже Андрій Лінник.
Треба сказати, що недостатня кількість таких лікарів не виникла саме під час чи внаслідок активних бойових дій. Область і раніше працювала в умовах кадрового дефіциту, що стосується й первинної ланки також, — розповідає лікар.
Лікарі, які працюють зараз, мають відповідну кількість підписаних декларацій із населенням. Звісно, таких лікарів недостатньо й є Центри ПМСД, де працюють і 20, і 30 лікарів. Це, наприклад, Менська, Козелецька, Ніжинська, громади, громада Чернігівського району, місто Прилуки. Але є й громади, де, на жаль, недоукомплектовані посади лікарів загальної практики сімейної медицини. тут можна говорити про такі громади, як Талалаївська, Сосницька, Новгород-Сіверська, Семенівська, Коропська”,
Щоб поліпшити кадрову ситуацію, управління охорони здоров’я ОВА розробило проєкт, в рамках якого медикам Чернігівщини допомагають Міжнародний Червоний хрест, інфекційний контроль України, організація Лікарі світу та інші.
“Були створені мобільні бригади, до яких були залучені лікарі Чернігова й інших несених пунктів, які оглядають людей на деокупованих територіях або там, де були пошкоджені чи зруйновані медичні заклади. У нас працювали шість мобільних бригад для огляду дорослого населення, окремо – дитячого. Вони працювали в Чернігівському районі, тепер працюють в межах Козелецької громади. Це покращило доступ до первинної медичної допомоги в громадах. Станом на кінець серпня було оглянуто більше ніж 14 тисяч людей. Це означає, що в середньому мобільна бригада, пересуваючись з одного населеного пункту до іншого, оглядає за тиждень, приблизно, 30 людей (дорослих і дітей)”, – говорить Лінник.
Ще за допомогою міжнародних гуманітарних організацій налагодили роботу мобільних амбулаторій, в яких лікарі можуть надавати хворим не тільки консультації, а навіть робити й найпростіші обстеження.
Які повноваження має сімейний лікар в умовах війни?
Сімейна лікарка Оксана Кальдяєва розповідає: головне повноваження сімейного лікаря – огляд хворого, надання первинної допомоги, виписування рецептів на придбання лікарських препаратів, проведення профілактичних оглядів, щеплень, направлення до спеціалістів вузького профілю. Всі сімейні лікарі працюють в програмі раннього виявлення онкологічних захворювань і видають направлення на відповідні обстеження.
“Зараз є ще й новий пакет, який може підписати первинна медична допомога по психологічній допомозі: сімейний лікар тепер працює в програмі раннього виявлення психічних і психологічних розладів і має розширені повноваження”, – каже сімейна лікарка Олена Мойсієнко.
Скільки на тепер отримують сімейні лікарі від НСЗУ?
Христина Петрик, керівниця прес-служби НСЗУ говорить, що сімейні лікарі отримують 786 гривень за ведення одного пацієнта, з яким підписано декларацію.
“Це сума на рік, і до неї застосовуються корегувальні коефіцієнти, які залежать від віку пацієнта. Наприклад, за дітей та людей старшого віку НСЗУ платить більше, адже ці категорії частіше звертаються до свого лікаря. На суму виплат для центрів ПМСД впливає, якщо заклад знаходиться у гірському районі (сума більша). Така форма єдина для державних, приватних медзакладів, лікарів ФОП, що надають первинну медичну допомогу і уклали договір з НСЗУ”.
На яких умовах приймають тимчасово переміщених осіб із зони активних бойових дій?
Сімейні лікарі кажуть, що приймають ВПО без умови перепідписання декларацій. Треба попередньо записатися на прийом (у додатку в телефоні, наприклад, чи зателефонувати до реєстратури), і вони отримують повний пакет послуг сімейного лікаря. Навіть отримання ліків за програмою “Доступні ліки” можливе не залежно, до свого лікаря людина звернулась, чи ні.
Якщо ваш сімейний лікар перебуває в іншому регіоні України або за кордоном, чи потрібно перепідписати декларацію з іншим?
Оксана Кальдяєва каже, що ні.
“У випадку, якщо ваш лікар не звільнився і тимчасово відсутній у місті, то пацієнт може звернутися до медичного закладу, з лікарем якого підписав декларацію, і будь-який лікар, у якого є вільний час для запису, надаватиме людині допомогу”.
Чи анулюється декларація із лікарем, якщо пацієнт знаходиться за кордоном кілька місяців і офіційно має там медичне страхування?
За словами Кальдяєвої, декларація не анулюється.
За її словами, декларація анулюється, якщо пацієнт переїхав до іншого регіону України і там перепідписав декларацію із іншим лікарем. Наприклад, у пацієнта є хронічні хвороби, він переїхав жити до іншого регіону і потребує регулярного виписування рецептів або регулярних оглядів, то він там може перепідписати декларацію, відтак декларація з його лікарем з Чернігівщини автоматично анулюється.
Але, якщо люди переїжджають за кордон і зберігають громадянство України, декларація не анулюється. Не дивлячись на медичне страхування в іншій країні світу.
До речі, лікарі консультують пацієнтів онлайн, це дозволено. Відтак, лікар працює, пацієнт отримує послугу, оплата відбувається. тому, якщо пацієнт не в Україні – це не означає, що він поза звуком із своїм лікарем і не отримує від нього допомогу, певні послуги.
“Ми також можемо дистанційно виписати е-рецепт для придбання ліків в будь-якому населеному пункті України, направлення до лікарів, і можемо виписати е-лікарняний. Навіть, якщо пацієнт поки працює закордоном. Наприклад ті, хто працює онлайн: учителі, що перебувають тепер, приміром, у Польщі або Німеччині і ведуть уроки онлайн в Україні”.
Олена Мойсієнко, зазначає, що пацієнт за кордоном має звернутися до лікаря-спеціаліста, щоб той підтвердив стан здоров’я (непрацездатність) і на основі такого висновку(його можна передати будь-яким електронним додатком) лікар в Україні може виписати е-листок.
Головне фото – Gorod.сn.ua