
Іван Тельнов, лікар-пульмонолог Чернігівської обласної лікарні
Саме завдяки поверненню до локдауну, який був уведений на території України навесні, лікар-пульмонолог Чернігівської обласної лікарні Іван Тельнов має надію на порятунок лікарів та всієї медичної системи, яка зараз переживає надважкі часи. Пише чернігівський щотижневик “7 днів”
На думку чернігівського пульмонолога, сьогоднішня ситуація у країні та Чернігові зокрема – це не друга хвиля, а лише продовження першої. Загострення її уникнути було майже неможливо, бо перший жорсткий карантин був уведений в Україні занадто рано.
– Зараз же, коли кількість хворих на коронавірус збільшується в рази, ніяких дієвих карантинних заходів не проводиться. По всій країні продовжується проведення масових заходів, місцеві вибори не скасовуються, ніхто не тримає дистанції та не носить маски, а якщо й носять, то на підборідді, бо все це людям набридло ще у весняний карантин, коли воно по суті було непотрібно. На мою думку, жорсткий карантин потрібно було вводити влітку, а зараз, коли він конче необхідний, ніхто нічого не робить, – вважає спеціаліст.
Лікар зазначив, що медична система була не готова до такого збільшення кількості пацієнтів, хоча в усіх медиків був час, усі були попереджені, зокрема бачили сценарії інших країн. Проте, за його словами, за літо нічого не було зроблено, аби підготуватися до подібного погіршення епідситуації.
– Справа навіть не в кількості апаратів штучної вентиляції легенів, а більше в підготовці кваліфікованих кадрів, підході до лікування та інформованості самих пацієнтів. Все це провалено! Немає чітких алгоритмів дій для сімейних або інших лікарів, у разі якщо вони підозрюють у свого пацієнта COVID-19. Зараз люди один на один у боротьбі з хворобою. Звісно, частина лікарів намагаються допомогти хворим, але більшість із них залишається з коронавірусом один на один, – говорить Іван Тельнов.
Маски на підборідді – це шлях у нікуди?
Більшість чернігівців щодня пересуваються містом на маршрутках, заходять до супермаркетів або ринків, і всюди ми бачимо картину, коли хтось ходить або з маскою на підборідді, або ж взагалі без неї. Іван Тельнов відзначає, що чернігівці та й загалом українці й досі не розуміють, що, одягаючи маску, вони захищають не лише себе, а й оточуючих. І навпаки, коли перебувають у громадському місці без неї, наражають на небезпеку як себе, так і всіх оточуючих.
– Коли людина вдягла маску, але спускає її з носа або навіть на підборіддя, вона наражає на небезпеку не лише себе, а й усіх навколо себе. Якщо у вас немає симптомів, то це ще не означає, що ви не є носієм коронавірусу, – пам’ятайте про це! Останні дослідження показали, що саме безсимптомні носії коронавірусу і є найбільш небезпечними для суспільства. Вони найбільше виділяють вірус під час розмов, чхання та кашлю. Саме в таких випадках маска й рятує навколишніх та затримує часточки, не заражаючи інших, – каже пан Іван.
До прикладу, в Україні вже не перший день триває обговорення можливого посилення відповідальності за недотримання правил носіння масок у громадських місцях. Проте особисто пан Тельнов не вірить у посилення відповідальності за неносіння масок.
– Зараз уже прописана доволі солідна сума в якості штрафу, але їх же ніхто не виписує. Можна затверджувати безліч законів, але якщо люди їх не будуть дотримуватись і не отримуватимуть за це покарання, тоді гріш ціна таким законам, – заявляє лікар-пульмонолог.
Рятівний жорсткий карантин
Єдиним виходом із ситуації, коли на Чернігівщині та в більшості інших регіонів України вже майже не залишилося вільних ліжко-місць для хворих на коронавірус і все йде за найгіршими закордонними прикладами, Іван Тельнов вважає жорсткий карантин. Бажано, аби його ввели з таким рівнем обмежень, який був навесні (закриті ресторани, магазини, заборонений або в спецрежимі громадський транспорт тощо).
– Особисто я виступаю за введення жорсткого карантину. Це не врятує чернігівців від коронавірусу, але точно врятує лікарів та лікарні. Зараз ми повторюємо італійський сценарій, коли лікарні перевантажені хворими, а також коли люди тижнями чекають на результати своїх тестів. Жодна медична система, а особливо українська, не витримає такої навали хворих на коронавірус, адже лікарів уже не вистачає, а це ще далеко не кінець, – каже пульмонолог.
Також фахівець відзначив, що ситуація в Чернігівській обласній лікарні, де він працює, теж загострилася. Зокрема, його робочий графік змінився докорінно, не кажучи вже про колег, які безпосередньо надають допомогу хворим на коронавірус.
– У зв’язку з різким погіршенням епідситуації в місті та області, у мене змінився мій графік роботи. Зараз я працюю до 20–21-ї години або ж взагалі цілодобово. Проте це все одно в рази менше навантаження, ніж у лікарів, які працюють у лікарнях першої хвилі. Зараз в обласній лікарні для хворих на коронавірус відкрито відділення на 25 ліжок, і воно вже повністю зайняте, – констатує Іван Тельнов.
Допомогти може не тільки сімейний лікар
Лікар вважає, що коронавірус може в більшості випадків протікати в легкій формі (температура не більше 38 градусів, слабкість, пітливість, біль у м’язах), але ж є і важкі випадки, коли з’являється задишка, температура погано реагує на жарознижуючі препарати та тримається на рівні 38-39 градусів протягом семи днів. Тому навіть за мінімальних симптомів варто звертатись до свого сімейного лікаря та консультуватись з приводу вашого стану. Якщо ж у вас немає сімейного лікаря і ви досі не підписали декларацію, то, по-перше, лікарі радять все ж її підписати та подбати про власне здоров’я, а по-друге, у такому випадку варто звертатись до чергових лікарів у приймальних відділеннях чернігівських міських лікарень № 1, 2, 3. Там людину зможуть оглянути, оцінити її стан та рівень необхідності в госпіталізації.
***
Швидку допомогу варто викликати, лише коли є загроза життю, хворому стає важко дихати і в нього не збивається температура. В інших випадках краще обійтись консультацією із сімейним лікарем.
***
– Якщо ви підозрюєте в себе коронавірус, то перш за все не треба бігти та робити собі комп’ютерну томографію (КТ), тим самим збільшуючи і без того величезні черги. По-перше, при підозрі на коронавірус (висока температура, були в контакті з підтвердженим хворим, слабкість) дзвоніть своєму сімейному лікарю, вживайте більше рідини, намагайтесь збити температуру жарознижуючими препаратами та самоізолюйтесь, – радить Іван Тельнов.
На його думку, такі черги на КТ невиправдані, адже це є дослідження з порівняно високою дозою опромінення, а не якісь там забавки. Багато для кого це спонтанне рішення по типу: «Ой, щось у грудях закололо і запахи перестав відчувати. Піду зроблю КТ».
– Навіть при застуді, коли людина кілька днів температурила, КТ, звісно, покаже видозмінені ділянки в легенях, які можна буде помилково розцінити як пневмонію. Тому закликаю не робити КТ, якщо в людини немає серйозних симптомів, і особливо якщо вас туди не скеровує лікар. На мій погляд, половині з тих чернігівців у чергах на КТ воно взагалі не потрібне, – заявляє лікар-пульмонолог.
***
Узгодьте із сімейним лікарем, в які години ви можете йому дзвонити з приводу вашого здоров’я. Пам’ятайте, у лікаря теж є своє особисте життя, родина, діти, тому не варто їм надзвонювати по дрібницях, та ще й у вечірній час.
***
Грип + коронавірус = ?
Наостанок Іван Тельнов порадив усім чернігівцям якомога швидше вакцинуватись від грипу. Адже це буде перший осінній сезон, коли містом гулятиме і грип, і коронавірус.
– По-перше, вакцинуватись треба всім, і робити це варто якомога скоріше. По-друге, ПЛР-тест перед вакцинацією робити не треба, ви лише повинні гарно себе почувати та не мати симптомів та ознак ГРВІ. Це може вберегти людей від одночасного зараження грипом та коронавірусом, що є надзвичайно небезпечним явищем, наслідки якого лікарі ще не до кінця розуміють. Вакцини вже мають з’являтись в аптеках. Із метою вакцинування можна звертатись до поліклінік, сімейних лікарів, приватних медичних центрів тощо, – підсумував лікар-пульмонолог Іван Тельнов.