— Розкажіть про соки, — подзвонила у «Вісник» (джерело – Gorod.cn.ua) читачка. — Адже буяє літо, безліч ягід, фруктів, овочів.
— Соки можуть бути і ліками, і профілактикою хвороб, і просто дуже смачним напоєм, — розповідає Людмила Янченко, медична директорка Семенівської міської лікарні (колишньої районної).
Ще під час навчання в Полтаві Людмила Володимирівна цікавилася впливом соків на організм, гігієною харчування. — Кожен сік — з ягід, зелені, фруктів, овочів — по-своєму корисний. У кожному — вітаміни та мікроелементи. Тому приймати різні соки можна протягом року. Овочеві, наприклад, краще восени — на початку зими, коли в них максимальна кількість корисних речовин.
— Коли пити — до їжі чи після?
— Соки натщесерце не приймають, щоб запобігти розвитку виразкової хвороби шлунка і дванадцятипалої кишки. У соках є кислота, яка на порожній шлунок може викликати запалення. Сік п’ють хвилин через 15 після їжі. Вичавив і випив. А в шлунку вже є соляна кислота, яка виділялася для перетравлювання їжі. Є виняток — це картопляний сік. Він — для профілактики хвороб шлунково-кишкового тракту, його п’ємо натщесерце. Профілактичні і лікувальні властивості — за рахунок крохмалю, який, обволокуючи шлунок, захищає його.
— Потрібно розбавляти?
— Усі соки слід розбавляти водою. Бо вони всі концентровані. Класична пропорція: дві частини соку, одна частина води. Виняток — сік з буряка або з буряка та моркви, вони добре поєднуються. Одна частина соку, дві частини води. Яблучний сік розбавляється: одна частина соку, одна частина води. Воду беремо кип’ячену теплу. Нерозбавлений сік смачніший. Але корисні якості не зміняться, якщо розбавимо. Проте ми зменшимо його агресивність. Бо соки можуть принести не тільки користь, а і шкоду.
— Скільки часу приймати?
— Постійно один і той же не можна. Наприклад, буряковий і морквяний місяць приймаємо, місяць перерва. І там же певні дози. Сік буряка з морквою, вже розбавлений водичкою, — по столовій ложці тричі в день, не більше. Більше — завдасть шкоди. За рахунок речовин, які мають здатність накопичуватися. Сік цитрусових — не більше 250 міліграмів, це трохи більше склянки, на добу розбавленого соку.
— Корисні тільки свіжовичавлеиі?
— Так. Сік слід приготувати самому. Вичавити і відразу випити. Зберігати в холодильнику навіть три-чотири години — зруйнуються вітаміни та мікроелементи. Шкоди не буде, якщо вип’ємо такий сік. Але користі теж. Хоча там лишиться пектин (природній вуглевод), клітковина.
— Консервовані соки?
— Просто напій. Хоч домашні, хоч магазинні. Таким соком не наситиш організм узимку вітамінами. Замороженими соками теж не наситиш. Можна ягідний чи фруктовий лід кидати в гарячі чи холодні напої, але це буде суто додавання смакової якості.
— Кожен сік, кажуть, лікує свій орган.
— Печінка хвора — буряково-морквяний сік корисний. Місяць п’єш, місяць перерва. По столовій ложці, — нагадує дозування, — три курси, починаючи з осені. Весною вже не пити. Для оздоровлення печінки та кишківника рекомендується навіть дітям з трьох років. Своїх дітей маленькими я такими соками поїла.
Фото – мережа