Злоякісні новоутворення – це широко поширені захворювання у всьому світі, які виникають у людей різного віку.
За даними епідеміологічних досліджень онкологічних центрів України та інших країн, ураження населення злоякісними пухлинами, на жаль, не має тенденції до зменшення.
Наразі в Чернігівському медичному центрі сучасної онкології на диспансерному обліку перебуває 31 337 хворих на рак, серед них 155 дітей. У 2023-му році в області було зареєстровано 3 615 випадків онкологічних захворювань – у тому числі 20 у дітей.
Війна дає про себе знати
Два роки повномасштабної війни та постійних стресів даються взнаки – щодня до діагностичного відділення Чернігівського медичного центру сучасної онкології звертається орієнтовно 70 пацієнтів з усієї області, до поліклінічного – близько 500 осіб. За певними напрямами кількість звернень зросла в рази й побільшало як випадків пізньої діагностики, так і первинних початкових стадій.
“Кількість мамографій, проведених у 2023-м році, майже подвоїлася в порівнянні з попередніми роками, – говорить завідувачка рентгенодіагностичного відділення Чернігівського медичного центру сучасної онкології Катерина Засенко. – Тільки в ІV кварталі минулого року ми провели мамографічний скринінг 336 жінкам Чернігова, виявлено 3 випадки раку молочної залози та 3 випадки передракових захворювань”.
Засенко також зауважує, що спостерігається негативна динаміка збільшення захворюваності на рак молочної залози приблизно на 30 відсотків, що пов’язується з психоемоційним перевантаженням наших співвітчизників та складною ситуацією у країні.
Що сприяє раку
Основними чинниками ризику розвитку онкологічних захворювань є:
- вживання тютюну, алкоголю
- нездорове харчування
- хронічний стрес
- інфекції, у тому числі спричинені вірусами гепатиту B або C і деякими типами вірусу папіломи людини
- вік людини
Головне – своєчасне обстеження
Принаймні третину всіх випадків смерті від раку можна уникнути завдяки регулярному медичному обстеженню, ранньому виявленню та своєчасному лікуванню.
Наприклад, рак молочної залози на першій стадії виліковний у 95% жінок. Натомість, кожній четвертій жінці в Україні діагностують рак грудей уже на третій або четвертій стадії, коли ефективність лікування значно знижується. Аналогічна ситуація спостерігається зі здоров’ям чоловіків – рак простати виявляють у 21% випадків уже на метастатичних стадіях.
Існують економічно ефективні тести, які допомагають на ранній стадії виявити колоректальний рак, рак молочної залози, рак шийки матки та рак порожнини рота, а також розробляються додаткові тести для інших видів онкологічних захворювань.
Важливо щорічно проходити профілактичні огляди у свого сімейного лікаря чи терапевта, який вчасно виявить ризики для здоров’я, допоможе відкоригувати спосіб життя, а за потреби – направить на аналізи та дослідження, на консультацію до вузькопрофільних спеціалістів.
Сучасні можливості діагностики
Наразі центр онкології розширив свої можливості в діагностиці завдяки двом новим рентгеновським апаратам та 64-зрізовому комп’ютерному томографу, що забезпечують більшу деталізацію зображень та реконструкції, а також сучасному цифровому мамографу з двома надважливими функціями.
“Ми використовуємо функцію томосинтезу як уточнювальний метод у тих випадках, коли лікар-рентгенолог на звичайній мамограмі виявляє додаткові утворення, але не може чітко їх диференціювати. Якщо й це не допомагає, тоді ми проводимо стереотоксичну біопсію: за допомогою апарата ми обираємо певні координати даного утворення разом із лікарем-мамологом та проводимо пункцію цього утворення, щоб отримати результат. Завдяки сучасному обладнанню ми можемо виконувати всі послуги на високому рівні», – підкреслює Катерина Засенко.
В онкоцентрі обіцяють безоплатні послуги
Чернігівський медичний центр сучасної онкології працює за програмою медичних гарантій. Тут можна отримати консультацію та провести всебічне обстеження впродовж одного-двох днів абсолютно безкоштовно. Це обіцяється в закладі.
Пацієнт із підтвердженим діагнозом раку або гематологічним захворюванням має право на безоплатне хіміотерапевтичне та радіологічне лікування, а також на оздоровлення методом еферентної терапії (методика очищення організму від токсинів неорганічного походження і органічних сполук) або із застосуванням аферезу (процес поділу клітинних та розчинних компонентів крові за допомогою приладу).
Лікування може проводитися як в амбулаторних, так й у стаціонарних умовах і включає в себе лабораторні та інструментальні дослідження, ліки, медичні вироби, витратні матеріали, інтенсивну терапію, кисневу підтримку, знеболення та анестезію.
Фото: відкриті джерела