Збалансованість білків, жирів і вуглеводів та максимально позбавити організм від споживання неякісних напівфабрикатів і продуктів, що засмічують організм – основа правильного харчування. Про це Суспільному розповіла дієтологиня Поліна Савенко.
За її словами, харчові звички, що формуються у дитинстві, зберігаються і в дорослому віці. Достатня кількість поживних речовин і правильна культура споживання їжі не лише вбережуть дитину від хвороб, а й зроблять її бадьорішою і уважнішою.
Калорійність раціону школяра на добу повинна бути такою:
- 7-10 років – 2400 Ккал;
- 14-17 років – 2600-3000 Ккал;
- якщо дитина займається спортом – на 300-500 Ккал більше.
Що має входити в раціон ваших дітей?
Зі слів Поліни Савенко, у раціон харчування дітей і підлітків повинні входити м’ясо, риба, яйця – продукти, що містять повноцінні білки з багатим амінокислотним складом.
Жири відіграють важливу роль у розвитку дитини. Особливо цінними є жири, що містять поліненасичені жирні кислоти – рослинні масла, які повинні складати не менше 35 % від усієї кількості уживаних жирів. Зверніть увагу, що саме рослинні корисні жири – основа здорового харчування.
У дітей відзначається підвищена м’язова активність, у зв’язку з чим, потреба у вуглеводах вище, ніж у дорослих. Складні вуглеводи у вигляді різних круп: гречка, рис, макарони. Прості вуглеводи можна додати у вигляді свіжих фруктів, – говорить Поліна Савенко.
З її слів, раціон дитини потрібно збагачувати свіжими овочами, вони містять максимальну кількість клітковини і вітамінів.
«Для батьків найважливіше, щоб їх дитина була здорова та гарно навчалася. Школа, уроки, гуртки, репетитори, заняття спортом, забирає багато часу та енергії», – каже Поліна Савенко.
Їжа «з собою» в школу. Приклади ланч-боксів від дієтолога:
Варіант 1. Цільнозерновий хліб/хлібець з м’яким крем-сиром, зверху можна покласти тушкований чи запечений шматочок курки або індички. Порізати огірок або помідор.
Варіант 2. Відварити яйця. Тут як вже любить ваша дитина, в круту, або ж не доварити і зробити їх ніжнішими. Зі шматочком твердого сиру та овочами на вибір.
Варіант 3. Нарізати фрукти, а краще залишити їх цілими, так вони зберігають більше вітамінів.
Чому шкідливе борошняні вироби (булочки і піци)?
Дієтологиня радить уникати борошняного та солодкого. Ці продукти погіршують імунітет та обмінні процеси в організмі.
Проблема в якості інгредієнтів продукту, каже Поліна Савенко.
Розглянемо кожен компонент борошняних продуктів окремо:
Маргарин, що входить до складу здоби — є емульсійної сумішшю з модифікованих жирів і масел, що мають канцерогенні властивості.
Розпушувач потрібен тісту для надання йому пишності, але в ньому містяться фосфати, що провокують появу ерозій і виразки шлунку.
Цукор підвищує глікемічний індекс готових виробів, що тягне за собою підвищення рівня глюкози в крові.
Ванілін — синтетичний інгредієнт, що призводить до розвитку алергічних реакцій.
Дріжджі чинять негативний вплив на організм через здатність підвищувати кислотність шлунку і порушувати баланс кишкової мікрофлори.
«У сукупності з борошном всі ці добавки не кращим чином позначаються на здоров’ї і часто стають імпульсом до розвитку серйозних захворювань», — пояснює дієтологиня.
Вода, сік, чай: що для дитини краще?
Єдина рідина, якої потребує дитина – вода. Ні соки, ні чаї з цукром, не несуть ніякої користі. Це – зайві вуглеводи.