Основні напрямки
Ефективне лікування подагри на ногах передбачає не тільки усунення самого артриту, але і тих причин, які до нього привели. У цьому плані важлива боротьба з гіперурикемією — підвищеним вмістом сечової кислоти в організмі.
У лікуванні цієї патології використовують:
- Нестероїдні протизапальні засоби (НПЗЗ)
- Стероїдні гормони
- Препарати, що пригнічують синтезсечової кислоти
- Препарати, що підсилюють її виведення з організму
- Дієту
- Рецепти народної медицини.
Лікарські засоби
Перед тим як лікувати подагру на ногах за допомогою медикаментів, слід забезпечити пацієнтові відповідний охоронний режим. Максимально обмежують, а іноді й зовсім виключають рухову активність, а саму уражену кінцівку приводять у піднесене положення. НПЗЗ ефективні при будь-якому артриті, в т.ч. і при подагричному. Однак не всі ліки з цієї групи можна використовувати в даному випадку. Наприклад, Ацетилсаліцилова кислота та її похідні збільшують вміст сечової кислоти в організмі. Тому саліцилати протипоказані при подагрі.
А ось Індометацин цілком придатний. Даний засіб є препаратом вибору при лікуванні подагри. Підійдуть й інші засоби — Напроксен, Ібупрофен, Диклофенак. Приступаючи до лікування подагри за допомогою НПЗЗ, не варто забувати про їх негативний вплив на шлунково-кишковий тракт, печінку і згортання крові. Стероїдні гормони (Кеналог, Дипроспан) проявляють максимальну ефективність при їх внутрішньосуглобовому введенні. Прийом всередину цих ліків теж супроводжується побічними ефектами.
Але найдієвіший засіб при загостренні подагричного артриту — це Колхіцин. Після прийому всередину таблеток колхіцину запалення в суглобах негайно ж йде на спад. Правда, даний засіб протипоказано при нирковій недостатності. А остання, як відомо, є частим ускладненням подагри.
Подагра на пальцях ніг проявляється не тільки артритами, а й тофусами — підшкірними відкладеннями солей сечової кислоти. Викликаючи запалення суглобових капсул і сухожиль, тофуси ускладнюють перебіг артритів. При зниженні рівня сечової кислоти в організмі тофуси зменшуються в розмірах, а іноді й зовсім зникають. З цією метою застосовують препарати, які гальмують синтез сечової кислоти (Аллопуринол) і сприяють її виведенню з сечею (Етамід, Уродан, Сульфінпіразон). Після зняття загострення медикаментозний ефект закріплюється фізпроцедурами — УВЧ, електрофорезом, магнитотерапией.
Дієта
Як говорив Гіппократ, що вперше описав подагру, — нехай ваша їжа буде ліками, а ліки — їжею. Вилікувати подагру на ногах однієї лише дієтою навряд чи можливо, оскільки це хронічне захворювання. Однак деякі обмеження в харчовому раціоні сприятимуть поліпшенню самопочуття пацієнта.
Перш за все, слід відмовитися від алкоголю, міцного чаю, кави і жирної їжі. Є деякі продукти, вживання яких веде до накопичення сечової кислоти. Це м’ясо, риба, печінка, мізки, горох, соя, квасоля, гриби, яйця, морква, салат. Дані продукти слід максимально обмежити. М’ясні і рибні страви повинні вживатися у відварному вигляді без спецій і прянощів. У раціоні повинні міститися свіжі фрукти і овочі. Важливо дотримуватися оптимального водного режиму. Кількість випитої за добу води має становити не менше 2-2,5 л. Бажано лужну негазовану питво.
Народні засоби
Лікування в домашніх умовах подагри ніг здійснюється за допомогою народних засобів у вигляді компресів, примочок, мазей власного приготування та інших зовнішніх засобів. Найпростіший засіб для лікування загострення артриту в домашніх умовах — прикладати холод на уражений суглоб. На наступний день навпаки, проводять зігрівання. Роблять це за допомогою спиртового компресу. На уражений суглоб накладають змочену в спирті або в горілці серветку, шматок чистої тканини. Серветку накривають поліетиленом, а поліетилен — ватою. Все це фіксують бинтом або щільною вовняною тканиною.
Інший дієвий засіб — змішати вершкове масло з таким же об’ємом подрібнених в порошок плодів хмелю. Суміш нагріти на водяній бані і втирати в уражені суглоби. Можна також використовувати в якості компресів настій квіток бузини і ромашки. Для його приготування взяті в однакових кількостях квітки заливаються окропом і настоюють протягом 2 годин. Потім настій проціджують і прикладають до хворих суглобів. Показані також ванночки з відвару ромашки з додаванням кристалів морської солі.
Виведенню сечової кислоти сприяє прийом всередину трав’яних настоїв і відварів, ягід. Найкорисніша ягода при подагрі — суниця, яку можна їсти в натуральному вигляді. Прийом суниці можна поєднувати з вживанням березового соку — по 1 склянці тричі на день. Відвар коріння селери (1 ст. Ложка на 2 склянках окропу) приймається по 2 ст. ложки тричі на день за 3 години до їжі. Народна медицина при подагрі рекомендує чай з череди трироздільної, який п’ється в гарячому вигляді.
На жаль, при подагрі ніг народні засоби, так само як і дієта з ліками не завжди забезпечують бажаний результат. Іноді накопичення сечової кислоти призводить до незворотних змін в суглобах нижніх кінцівок. У таких ситуаціях вдаються до хірургічного втручання — пластиці або протезування суглобів.
Фото – мережа