Міністерство охорони здоров’я України повідомляє, що триває обговорення змін до Національного календаря щеплень. Оновлення буде впроваджено з 2026 року.
Нагадаємо, що Національний календар — це документ, який містить перелік обов’язкових профілактичних щеплень і оптимальні строки їх проведення. В Україні чинний Національний календар передбачає імунізацію проти 10 захворювань: туберкульозу, гепатиту В, кору, епідемічного паротиту (свинки), краснухи, дифтерії, правця, кашлюка, поліомієліту та Hib-інфекції.
Основні реформи
Основна зміна полягає в тому, що для дівчат віком 12–13 років буде введена обов’язкова однократна вакцинація проти вірусу папіломи людини (ВПЛ). Уряд заявив, що у разі затвердження змін вакцини закуповуватимуться за кошти державного бюджету. Крім того, існуватиме можливість отримати вакцину через міжнародні програми або з допомогою інших країн.
Серед запропонованих змін:
Зміна схеми вакцинації проти вірусного гепатиту В
Пропонується нова схема вакцинації для дітей віком 2, 4, 6 та 18 місяців. Це дасть змогу використовувати сучасні комбіновані вакцини, які одночасно захищають від кількох інфекційних захворювань (АКДП + Hib + ВГВ). Це зменшить кількість ін’єкцій для дитини і візитів до медичного закладу. Наразі вакцинація проти вірусного гепатиту В проводиться окремо за схемою: у перший день життя, а потім у 2 та 6 місяців. До складу вакцин входять:
АКДП — проти дифтерії, правця і кашлюка;
Hib — проти гемофільної інфекції типу b;
ВГВ — проти вірусного гепатиту В.
Зміни до схеми щеплення від кору, епідемічного паротиту та краснухи (КПК)
Пропонується проводити щеплення в дітей віком 1 та 4 роки замість 1 та 6 років, як це передбачено нині.
Зміни до схеми щеплення БЦЖ (проти туберкульозу)
Пропонується проводити щеплення через 24 години після народження (зараз його роблять на 3–5-й день життя). Дітям до 9 місяців БЦЖ здійснюватимуть без попередньої туберкулінової проби чи тесту на гамма-інтерферон за відсутності відомого контакту з хворими на туберкульоз.
Полярні емоції серед батьків Чернігівщини
Запровадження обов’язкового щеплення проти вірусу папіломи людини (ВПЛ) для дівчат віком 12–13 років викликало хвилю полярних емоцій серед батьків Чернігівської області.
Одні батьки підтримують ініціативу, вважаючи, що вакцинація допоможе запобігти важким захворюванням, зокрема раку шийки матки, і сприятиме збереженню здоров’я майбутніх поколінь. Вони розглядають вакцинацію як важливий крок у боротьбі з онкологічними захворюваннями, що можуть виникати через ВПЛ.
Інші виступають проти, наголошуючи, що обов’язкові щеплення обмежують право на вибір та свободу батьків ухвалювати рішення щодо здоров’я своїх дітей. Вони також висловлюють занепокоєння щодо безпеки вакцини, зокрема її побічних ефектів і недостатньо досліджених довгострокових наслідків вакцинації.
Особливе обговорення викликає нав’язування цієї ініціативи через пропаганду в школах та подальшу рекламу приватних клінік, де вартість однієї дози вакцини становить майже 7 тисяч гривень.
Валерій Зуб. Фото: відкриті джерела
Зокрема, у центрі уваги опинився скандал, що стався у жовтні 2024 року в Чернігівському ліцеї №32. Нардеп, голова Національної асоціації онкологів України, член Комітету з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування Валерій Зуб агітував за щеплення, роздавав листівки з QR-кодом, який вів до його сина, Олександра Зуба. Олександр є клінічним лікарем-онкологом Чернігівського медичного центру сучасної онкології та проводить щеплення вакциною проти ВПЛ у приватній клініці “Тесла”, де працює за сумісництвом. Крім того, Олександр Зуб є фігурантом кримінальної справи за п. 2 ст. 364 “Зловживання владою або службовим становищем”.
Олександр Зуб. Фото: відкриті джерела
Організаційну частину заходу координувала заступниця директора ліцею з виховної роботи Олена Ячмінник, яку пов’язують із активною участю в розподілі гуманітарної допомоги, що надходила до Чернігова під час активних бойових дій від благодійників через Валерія Зуба.
Валерій Зуб та Олена Ячмінник (по центру) під час заходу в Чернігівській школі №32. Фото: відкриті джерела
Як брати участь у громадському обговоренні?
Зауваження та пропозиції у вигляді порівняльної таблиці можна надсилати протягом 30 днів з дати публікації проєкту наказу, що відбулася 2 січня 2025 року, у письмовому або електронному вигляді на адресу МОЗ України: 01601, м. Київ, вул. Грушевського, 7 (e-mail: moz@moz.gov.ua).
Знову ці заробітчани! Коли вже їх посадять?
Все нейметься присмоктатися до корита – вже по школах баранів шукають. Невже у тих вчителів вже зовсім жалю немає до дівчат?!