
Фото: мережа
З 2025 року в Україні набули чинності зміни в маршрутизації пацієнтів: тепер сімейний лікар не має права виписувати направлення на складні медичні дослідження. Про це повідомила керівниця Національної служби здоров’я Наталія Гусак в інтерв’ю для «УП. Життя», передає Укрінформ.
За словами Гусак, раніше сімейні лікарі могли направляти пацієнтів практично на будь-які обстеження – від УЗД і рентгена до магнітно-резонансної та комп’ютерної томографії. Однак тепер медики первинної ланки можуть виписувати направлення лише на базові дослідження, такі як:
- УЗД (черевної порожнини, щитоподібної залози, сечового міхура);
- рентген (грудної клітки, кінцівок);
- холтерівський моніторинг;
- ендоскопічні дослідження шлунково-кишкового тракту, дихальної, урологічної та гінекологічної систем;
- базові лабораторні аналізи.
Усі ці дослідження покриваються НСЗУ в межах пакету «Профілактика, діагностика, спостереження та лікування в амбулаторних умовах».
Натомість направлення на складні обстеження – такі як магнітно-резонансна томографія (МРТ), комп’ютерна томографія (КТ), спірометрія, розширені аналізи – тепер може виписувати виключно лікар вузького профілю, який веде хворобу пацієнта.
НСЗУ пояснює, що такі зміни дозволять уникнути дублювання направлень і зменшити випадки, коли обстеження призначаються без обґрунтованих показань. Хоча технічних заборон на створення направлень від лікарів первинної ланки поки не встановлено, обстеження, призначені з порушенням правил, не будуть оплачені державою. Також лікарням, які уклали договори з НСЗУ, загрожують штрафи за неправомірну вимогу оплати медичних послуг під час лікування пацієнтів.
Фото: мережа