За даними пресслужби Чернігівського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України, у 2023 році на Чернігівщині спостерігається кризове зростання захворюваності на скарлатину. Кількість випадків цієї хвороби, як порівняти з минулим роком, зросла майже у 30 разів.
У 2022 році було підтверджено лише 11 випадків скарлатини серед населення області. Проте у 2023 році ця цифра стрімко зросла до 307. Особливо тривожним є те, що 98,7% хворих – це діти.
Представники Центру наголошують, що скарлатина передається повітряно-крапельним шляхом і може бути надзвичайно заразною. Люди можуть передавати інфекцію протягом усього періоду хвороби, а також до 21 дня після зникнення клінічних симптомів.
Головний симптом хвороби є висип, який з’являється на 1-2 день зараження і концентрується на згинах кінцівок, складках тіла, шиї та животі. На язиці також спостерігається білий наліт, який поступово зникає впродовж 4-5 днів, після чого язик набуває яскраво-малинового кольору. Характерними ознаками скарлатини є стрімке підвищення температури тіла, інтенсивний головний біль та неприємний дискомфорт під час ковтання.
На жаль, наразі відсутній вакцинальний захист від цієї хвороби.
Джерелом інфекції можуть бути не лише особи із симптомами захворювання, але й ті, хто є носіями стрептокока. Приблизно 20% умовно здорових осіб можуть бути носіями цього патогену. Багато з них можуть передавати інфекцію протягом тривалого періоду, від кількох місяців до року.
Рецидиви (повторні випадки захворювання) зустрічаються вкрай рідко після перенесеного захворювання, оскільки організм формує імунітет до еритротоксину, який виділяється стрептококом.
З метою профілактики захворювання фахівці радять дотримуватися правил особистої гігієни, регулярно провітрювати приміщення та обмежувати контакти з інфекційними хворими. Важливо також виконувати рекомендації з респіраторної гігієни та вживати заходи для зменшення ризику зараження.