
Фото: мережа
Вищий Антикорупційний СУД (ВАКС) оголосив про заочний арешт колишнього міністра охорони здоров’я Максима Степанова за підозрою в участі в масштабній корупційній схемі на суму 450 мільйонів гривень, яка мала місце під час його керівництва держпідприємством “Поліграфічний комбінат “Україна”.
Інформація про арешт була оприлюднена РБК-Україна, яка посилається на пресслужбу Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) та джерела в правоохоронних органах.
Згідно з інформацією, оприлюдненою в липні 2023-го року, Національне антикорупційне бюро (НАБУ) та САП розкрили масштабну корупційну схему, в результаті якої були завдані майже пів мільярда гривень збитків державному підприємству “Поліграфічний комбінат “Україна”. Для розслідування цього злочину була створена міжнародна слідча група, у складі якої працювали слідчі з Естонії та Франції.
У 2013 році, коли Максим Степанов очолював “Поліграфкомбінат”, він придбав естонську компанію, де від партнерів вимагав обов’язкового співробітництва з компанією, яка долучена до сумнівної практики. Пізніше було організовано закупівлю матеріалів для виготовлення паспортів, ID-карт та водійських посвідчень через цю компанію-посередника. Вона закуповувала матеріали безпосередньо у виробників і перепродавала їх держпідприємству за завищеною в 4-6 разів ціною.
Упродовж 2013-2016 років завдяки цій схемі учасникам вдалося “заробити” приблизно пів мільярда гривень. НАБУ виявило, що Степанов приховав від підприємства продаж 45% своїх акцій, вартість яких оцінюється у 100 тисяч доларів, іншій підконтрольній компанії за 1,35 мільйона доларів. Після цього він гроші задекларував, що фактично дало йому можливість використовувати їх. Частину коштів – 150 тисяч доларів – він перерахував на рахунки близьких осіб.
Крім того, ексдиректор патентував права інтелектуальної власності на вбудовані захисні елементи, які використовувалися в українських паспортах, на користь контрольованої компанії (яка використовувалася для закупівель).
Отже, кожен громадянин, отримуючи документ, не тільки переплачував через завищення цін під час закупівель, але й “дарував” чиновнику за його “інтелектуальний внесок”.
Схему корупції вдалося ліквідувати. На початку 2022-го року уряд змінив технічні вимоги та зображення захисних елементів українських документів, що надало можливість відірватися від залежності від результатів “інтелектуальної праці” колишнього керівника “Поліграфкомбінату”.
Крім Степанова у справі фігурують ще 4 особи.

Як повідомили журналісти, на закупівлях комплектувальних та витратних матеріалів за завищеними цінами для ДП “Поліграфкомбінат “Україна” у 2013-2019 роках Степанов та його партнери заробили 2,5 млрд грн.
Фото: мережа