Адміністрацію під керівництвом Дмитра Руденка КНП “Чернігівська центральна районна лікарня” перевіряють на причетність до змови з підрядником під час закупівлі комп’ютерного томографа Siemens Somatom go.Up. Зазначений підрядник є ТОВ “Артек Медикал Груп”, а його правління складають Наталія Курашко та Руслан Стретович.
Ця справа може мати серйозні правові наслідки, оскільки порушує статтю 191, пункт 4 Кримінального кодексу України, яка визначає привласнення, розтрату майна або заволодіння ним через зловживання службовим становищем. Законодавство в цьому випадку передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк від п’яти до восьми років із забороною права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
Масштабна афера
За результатами розслідування встановлено, що керівництво компанії “Артек Медикал Груп”розробило незаконну схему, у межах якої залучило посадовців кількох обласних лікарень. “Артек” лобіює закупівлі медичних товарів власних компаній під час проведення державних торгів.
Схема працює так: очільники державних медичних закладів перед проведенням державних торгів сповіщали підприємців про майбутні закупівлі. Ділки фактично визначали технічні вимоги для майбутніх закупівель і обмежували кількість учасників у торгах. Потім ці документи потрапляли до посадовців, які організовували торги на закупівлю медичних товарів за завищеними цінами.
У жовтні 2022-го року уповноважені особи “Артек Медикал Груп” встановили контакт з адміністрацією райлікарні в Чернігові на придбання томографа Siemens Somatom go.Up на суму 19,8 мільйона гривень, що є завищеною ціною, адже ринкова вартість аналогічного обладнання становить орієнтовно 12 мільйонів.
Водночас під час формування технічних завдань для закупівлі були встановлені дискримінаційні вимоги, які обмежили конкуренцію та виключили з торгів представників відомих світових виробників, як-то КТ Insitum CT 338, Fujifilm FCT Speedia, Revolution Maxima select, Supria 32 та інших.
Представники “Артек Медикал Груп” надали вказівки медикам щодо встановлення значного завищення очікуваної вартості закупівлі. Під час аукціону найнижчу цінову пропозицію подала фірма ТОВ “Інкос Лайн”. Однак комерсанти провели переговори із замовником і розробили проєкт протоколу для відхилення фірми “Інкос Лайн”.
Далі Чернігівська ЦРЛ відхилила пропонування конкурента й уклала договір з “Артек Медикал Групп” на 19,8 мільйона гривень.
Як вирішують конфлікт
Здається, місцева влада в Чернігові наразі намагається приховати події, пов’язані з цією ситуацією. Однак на початку цього літа стало відомо, що Дмитро Руденко, який очолював Чернігівську центральну районну лікарню з 2009-го року та активно брав участь у медичній допомозі під час облоги Чернігова, вирішив покинути свою посаду за власним рішенням. Зв’язок із певними обставинами або іншими факторами, які можуть бути причиною цього, залишається невідомим.
Проте наші інсайдери є більш категоричними у своїх висловлюваннях і стверджують, що в такому випадку краще тихо вийти, ніж голосно сідати на мілину, оскільки це може призвести до негативних наслідків для багатьох фігурантів справи. Руденко – лише ланка у схемі.
Замість Дмитра Руденка на посаду генерального директора Чернігівської центральної районної лікарні призначили Інну Фесенко. За інформацією, що надійшла в ЗМІ, Інна Фесенко раніше очолювала ДУ “Територіальне медичне об’єднання МВС України по Луганській області” й активно займалася реорганізацією та керівництвом цієї організації.
На противагу адміністрації райлікарні, ТОВ “Артек Медикал Груп” систематично намагається привернути увагу до ситуації та відбілити свою репутацію. Дарма що “Артек” фігурує в низці кримінальних справ, наприкінці червня 2023-го року компанія ініціювала слідчі дії у справі щодо закупівлі комп’ютерного томографа для Чернігівської центральної районної лікарні. Фірма подала заяву до прокуратури з метою прискорення ухвалення остаточного рішення в цій справі, яка вже розслідується майже рік.
Директор “Артек Медикал Груп” Наталія Курашко стверджує, що інформація про справу, яка з’явилася на сумнівних вебсайтах, не має під собою жодних підстав і може бути спробою вплинути на бізнес. Вона підкреслює, що медичне обладнання було закуплено і прийнято згідно із законами України.
Згідно її думки, у справі виявлені невідповідності, а саме, початок кримінальної справи передував тендеру, що викликає питання. Спекуляції про завищену вартість обладнання компанія вважає необґрунтованими, а відсутність скарг від інших постачальників лише підтверджує законність процесу закупівлі.
Курашко зазначила, що посадові особи компанії не є підозрюваними або обвинуваченими у справі, і сама компанія не є об’єктом попереднього розслідування.
Звідки ноги ростуть
“Артек Медикал Груп” – це компанія, яка виникла у 2013-му році та зазнавала змін у своїй діяльності та назві впродовж років. Початково фірма називалася “Сарда медтех-Україна” і спеціалізувалася на ремонті оптичного обладнання та торгівлі машинами. Починаючи з 2019-го, вона розширила свою діяльність і почала займатися крамарством фармацевтичних продуктів.
Заволодівши певною частиною ринку, компанія раптово вийшла на закупівлю високотехнологічного медичного обладнання та виграла багатомільйонні тендери (а це 2.12 млрд гривень). Товариство успішно домінує на ринку закупівель й є основним постачальником техніки Siemens, займаючи майже 90% ринку в цьому сегменті.
За ім’ям “Артек Медикал Груп” стоїть низка осіб та фірм, чий вплив на діяльність компанії не можна недооцінювати. До них входять особи, пов’язані з політичними структурами, медичними закладами та бізнесом, включно з особами, які мають зв’язки з урядовими структурами.
Як було зазначено, “Артек Медикал Груп” контролюють Наталія Курашко та Руслан Стретович. Утім, наявні дані свідчать про тісні зв’язки компанії з директором ТОВ “СІМЕНС МЕДИЦИНА” Арташесом Касаряном від Siemens Healthineers, і це саме призвело до перейменування фірми на “Артек” на його честь. Є думка, що Касарян міг би багато розповісти про те, як посунули фірму “Віас плюс”, яка з 2015-го року була офіційним дилером Siemens в Україні з торгівлі німецькою технікою.
Свого часу «Артек Медікал Груп» використовував номер телефону +38(050)4416615, який також експлуатувала фірма «Бюро національних розробок» із групи бізнесмена Миколи Кузьми. Останній колись був помічником на громадських засадах Сергія Пашинського, на той час голови парламентського комітету з питань національної безпеки і оборони та “сірого кардинала” Юлії Тимошенко. На початку 2000-их Микола Кузьма був помічником народної депутатки Раїси Богатирьової, на ту мить членкині Партії регіонів, яка пізніше очолила Міністерство охорони здоров’я.
У документах “Артека” на техніку як виробник фігурує “Науково-виробнича компанія КРАС” , яка займається встановленням, обслуговуванням та ремонтом устаткування. Бенефіціарами “НВК КРАС” є Герман Фісталь та сини Володимира Фісталя – Артем та Еміль Фісталь.
Батьком Германа та Володимира Фісталів є відомий лікар-опіковий хірург, професор еміль фісталь, який останніми роками працює в окупованому росією Донецьку, підтримує анексію Криму, рузькій мір та симпатизує денису пушиліну. Старший фісталь навіть здобув нагороди так званої ДНР та звання “заслужений лікар днр”. Відомо, що еміль фісталь очолив Інститут невідкладної та відновної хірургії ім. В.К. Гусака (опіковий центр), коли колишній директор відмовився співпрацювати з ворогом. На сьогодні еміль фісталь внесений до списку центру дослідження ознак злочинів проти національної безпеки України “Міротворець”.
Його син, Герман Фісталь, пов’язаний із бізнесом Олександра Добровського, який є двоюрідним братом нардепа від партії “Слуга народу” і президентом столичної клініки “Борис” Михайла Радуцького. У розпал епідемії коронавірусу вони робили бізнес на апаратах ШВЛ. Лояльним до Фісталів був і колишній заступник голови Офісу Президента Кирило Тимошенко, батьком якого є Владлен Тимошенко, депутат Дніпропетровської обласної ради від партії “Слуга народу”.
Варто вказати, що колишній генеральний директор Чернігівського медичного центру сучасної онкології Валерій Зуб, який теж є нардепом від “Слуг народу”, разом із Михайлом Радуцьким входить до Комітету Верховної Ради з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування. До того ж пан Радуцький, за освітою фельдшер (у нього немає вищої медичної освіти), примудрився очолити цей Комітет.
У Чернігівському медичному центрі сучасної онкології, зокрема у клініко-діагностичній лабораторії, працює дружина Дмитра Руденка, відтепер ексочільника Чернігівської центральної районної лікарні.
Керівником сектору охорони здоров’я Чернігівщини є Андрій Лінник, який є підлеглим начальника Чернігівської ОВА, голови Чернігівської обласної організації партії “Слуга народу” В’ячеслава Чауса.
Колаж: MEDBOOK. Фото: мережа