
Фото: мережа
Неправильне взуття та малоактивний образ життя може призвести до захворювання кісточок на пальцях ніг або так званих “шишок”. Чи можна позбутися їх назавжди та як запобігти її появи у дитячому віці, розповів гість програми “Відверто з лікарем” Українське Радіо “Чернігівська хвиля” лікар-ортопед Олег Кіпа.
Чим небезпечні наростання кісточок
Вальгусна деформація першого пальця – це захворювання, яке також має естетичний компонент. Кісточка веде до зміни анатомії в суглобі гомілки, як наслідок йдуть зміни в колінному та тазостегновому суглобі, з’являються артрози. Все це приводить до перерозподілу навантаження на нижні кінцівки, на поперековий відділ хребта. Своєю чергою, компенсаторно тягне за собою шийний відділ хребта.
Наявність наростання кісточки деформує сусідні пальці. Вони набувають форми “молоткоподібних” пальців. Це важка ортопедична патологія, яка потребує лікування.
Причини появи кісточок
Захворювання має багато факторів. Це може бути:
- Генетична схильність;
- Ендокринні порушення;
- Може більше зустрічатися у жінок (по статистиці, з десяти жінок лише один чоловік ).
Ця деформація зустрічається як у дітей, так і у дорослих.
Причинами виникнення захворювання у дітей можуть бути порушення біомеханіки стопи, порушення ходи та неправильна робота м’язів.
Наприклад, дітям в осінньо-зимовий період взувають капці вдома. Через це стопа не виконує свою амортизуючу функцію та не працюють м’язи стопи. Щоб цього запобігти, потрібно тренувати м’язи стопи. Дитина повинна тактильно відчувати підлогу. Для цього можна купити спеціалізовані килимки, які проводять самомасаж дитині.
Для дорослих причиною також являється вузьке взуття та дуже високі відбори (понад сім сантиметрів). Також занадто тверде або занадто широке взуття може бути причиною “шишечки”. За рахунок невеликого каблука, який рекомендується, стопа набуває форму рівностороннього трикутника і навантаження тіла розподіляється на передній і задній відділ стопи.
Лікування кісточок
У дорослих це захворювання має чотири стадії. На якій саме перебуває хвороба, можна дізнатися за допомогою рентгену.
Зокрема, людина може отримати статус інваліда, коли при четвертій стадії захворювання постає питання про ампутацію другого пальця на нозі.
“Наразі існує понад 400 методик оперативного лікування, які не травмують суглоб та хрящ, а приводять до косметичного та анатомічного відновлення. Кісточку не видаляють, її розрізають та фіксують за допомогою метолофіксаторів мікрогвинтами або мікрогвинтами з пластиною”.
Реабілітація триває два-три місяці.
Операції проводяться в Чернігові. Пацієнт за свої гроші купує фіксатори. Це приблизно чотири-п’ять тисяч гривень та спеціалізоване взуття “барука” за 600-700 гривень.
Лікар-ортопед може прописати ортопедичні устілки. Перед тим він має провести комплексне дослідження, яке включає в себе: рентген, УЗД, також судинні обстеження. МРТ та КТ проводять, коли стоїть питання хірургічного втручання. Устілки рекомендують носити поступово, два-три тижні по 2-3 години. Це потрібно для того, щоб м’язи стопи адаптувалися но нових умов.
Профілактика кісточок
Кісточки можуть перестати рости, коли людина займається профілактикою:
- робить самомасаж,
- робить гімнастику,
- носить ортопедичне взуття або ортопедичні устілки,
- використовує різні силіконові вставки.
Вона не зникне, але доросте до певного розміру й “зупиниться”.
Взуття має бути з заокругленим носком, яке не надає механічного тиску ні на саму стопу, ні на пальці стопи. Також пальці не повинні упиратися у взуття, має бути невеликий проміжок між пальцями та взуттям. Ортопеди рекомендують взуття на підборах три-п’ять сантиметрів.
Фото: Клініка ЦМЕІ