
Вікторія Мілютіна. Фото: мережа
На Чернігівщині грубо порушуються права пацієнтів на безоплатне лікування: область у десятці “лідерів” за кількістю скарг.
За перші сім місяців 2024 року до Національної служби здоров’я України (НСЗУ) надійшло 30 скарг від пацієнтів Чернігівської області на місцеві медичні заклади, що майже дорівнює загальній кількості звернень за весь минулий рік. Такі показники свідчать про системні проблеми в медичних установах регіону, де грубо порушуються права пацієнтів на безоплатне лікування.
Директорка Північного міжрегіонального департаменту НСЗУ Вікторія Мілютіна в ефірі “Українського Радіо Чернігів” повідомила, що найбільш поширеними причинами скарг є вимагання коштів за послуги, які повинні бути безплатними, відмова в наданні медичної допомоги та надання неякісних послуг. Крім того, зафіксовані випадки неетичної поведінки медперсоналу, порушення електронної черги та фіктивних записів у медичних документах.
Особливо тривожним є той факт, що Чернігівщина посідає 11 місце серед 24 областей України за кількістю скарг, що свідчить про серйозні недоліки в організації медичної допомоги. Це сигнал, що проблеми є не поодинокими, а системними.
НСЗУ уважно розглядає всі скарги, але звернення не можуть бути анонімними — необхідно вказати медичний заклад, особисті дані заявника, а за можливості — і прізвище лікаря. Подати скаргу можна на електронну пошту НСЗУ, через сайт служби або зателефонувавши на безплатний номер 16-77.
Наразі у Чернігівській області вже були випадки, коли пацієнтам повертали кошти за послуги, які мали надаватися безоплатно. Проте, така ситуація не повинна бути нормою. Ці порушення прав пацієнтів вимагають негайного втручання та вжиття заходів для забезпечення належної якості медичних послуг у регіоні, підкреслила Мілютіна.
Як діяти пацієнтам у разі порушення прав
Якщо ви зіткнулися з порушенням своїх прав у медичному закладі, виконайте наступні кроки:
- Зверніться зі скаргою до головного лікаря. Головний лікар зобов’язаний розглянути вашу скаргу і вжити необхідних заходів для розв’язання проблеми.
- Якщо головний лікар не вирішує проблему, зверніться до місцевого департаменту охорони здоров’я. Це можна зробити особисто або через електронні канали.
- Залиште скаргу через електронну форму на сайті НСЗУ в розділі «Громадянам». Це зручний спосіб подати свою скаргу, не виходячи з дому.
Інші способи подання скарги
- Телефон: Залиште скаргу за безкоштовним номером контакт-центру 16-77. Оператор гарячої лінії зафіксує вашу скаргу та допоможе оформити звернення.
- Електронна пошта: Надішліть офіційний лист на електронну пошту info@nszu.gov.ua.
- Поштова адреса: Надішліть лист на поштову адресу НСЗУ: проспект Степана Бандери, 19, м. Київ, 04073.
- Особистий прийом: Напишіть звернення під час особистого прийому громадян.
Що варто вказати у скарзі?
- Прізвище, ім’я та по батькові пацієнта, дата народження.
- Дата події, викладеної у скарзі.
- Назва лікарні.
- Посада, прізвище, ім’я та по батькові особи, яка вимагала оплату за медичні послуги, ліки чи інші матеріали або відмовилася надати послугу.
- Детальний опис ситуації.
- Сума коштів, яку вам довелося витратити або яку вимагали, з додатком копій чеків на ліки чи медичні послуги, якщо є.
- Ваші контакти для зв’язку (номер мобільного або стаціонарного телефону, електронну адресу, поштову адресу).
Щоб скарга мала позитивний результат, надайте якомога більше фактів і доказів вимагання коштів (чеки, фото чи відео, імена медпрацівників, які вимагали гроші). Це допоможе встановити факт вимагання та повернути вам втрачене.
Фото: мережа