
Фотоколаж:MEDBOOK
Фахівці Чернігівського обласного центру контролю та профілактики хвороб розповіли про впровадження нової програми щеплень проти кору. Згідно з повідомленням, програма спрямована на дітей, які перебували за кордоном або тимчасово виїжджали до інших областей. Тож діти, за умови погодження батьків, мають змогу отримати щеплення проти кору в разі повернення на постійне місце проживання.
Чим небезпечний кір
Кір – це вірусне захворювання, яке викликається вірусом кору. Передається від людини до людини, як правило, повітряно-крапельним способом, коли хвора людина кашляє, чхає або розмовляє, заражені краплі потрапляють у повітря і вдихаються здоровою людиною.
Кір є дуже заразним захворюванням, і значна частина здорових людей може заразитися у разі контакту з хворою людиною. Інкубаційний період – період від моменту зараження до появи симптомів – зазвичай становить 10-12 днів, але може бути довшим або коротшим.
Найпоширенішими симптомами стригучого лишаю є:
- Висока температура.
- Запалення слизової оболонки рота і носа.
- Кашель.
- Кон’юнктивіт (запалення слизової оболонки ока).
- Поширення характерної висипки на шкірі, яка починається на обличчі й поширюється далі на тілі.
Деякі люди можуть відчувати ускладнення, особливо діти, дорослі з ослабленим імунітетом і вагітні жінки. Ускладнення можуть включати легеневі інфекції, неврологічні ускладнення (такі як запалення мозку) і проблеми із зором.
Найсерйознішими ускладненнями є запалення головного мозку, яке може призвести до незворотного ураження нервової системи, і пневмонія, яка може бути летальною.
Найефективнішим засобом профілактики кору є вакцинація. Вакцинація забезпечує імунітет проти хвороби та допомагає запобігти поширенню інфекції серед населення. Це особливо важливо для забезпечення захисту вразливих верств населення. З огляду на високий рівень контагіозності кору вакцинація сприяє зниженню захворюваності та зберігає здоров’я населення.
Що це за вакцина від кору
Вакцина, яка використовується для щеплення дітей у Чернігові, є живою комбінованою проти вірусу кору, паротиту та краснухи. Це означає, що вакцина містить ослаблені форми цих вірусів, що спричиняють захворювання, і призначена для стимулювання імунної системи організму, щоби та виробляла захисні антитіла проти цих хвороб.
Мета програми щеплення полягає в тому, щоби до вересня цього року забезпечити щеплення всіх дітей, оскільки без вакцинації дітей не допустять до навчального процесу. Вакцини вже поставили до Чернігова в кількості понад 14 тисяч доз, і вони доступні для населення.
Як зазначив Олександр Бубирь, завідувач відділу імунопрофілактики Чернігівського обласного центру контролю та профілактики хвороб, у регіоні вже є необхідне спеціалізоване обладнання для логістики і зберігання вакцин на сучасному рівні з усіма необхідними моніторингами температурного режиму. Це допоможе зберегти ефективність вакцин під час транспортування та зберігання.
Фахівці повідомляють, що за перше півріччя 2023-го року охоплення вакцинацією склало 40% для однорічних дітей та 33% для шестирічних. Утім, планується провакцинувати приблизно 7 тисяч дітей у поточному році. Тож загальна кількість дітей, які отримають вакцину, майже подвоїться через додаткову потребу вакцинації тих, хто пропустив можливість щепитися.
Експерти також підкреслюють, що ускладнення хвороби можуть з’явитися навіть через декілька років після зараження. Випадки паненцефаліту підсилюють необхідність проведення додаткових навчань у медичних та освітніх закладах із питань небезпеки кору, що вказує на необхідність широкого інформування населення про важливість щеплень для запобігання серйозним захворюванням.
Чи мають право відмовити в освіті нещепленим
Одне з актуальних питань, що виникають у суспільстві, стосується обов’язкових профілактичних щеплень та їхнього впливу на освітні можливості дітей. Згідно з Національним календарем щеплень, деякі заклади освіти можуть не допустити до занять дітей, які не мають вакцинацій.
Професійна думка Крістіни Мачулян, юриста Регіонального центру з надання безплатної вторинної правової допомоги Міністерства юстиції України, ґрунтується на ст. 15 Закону “Про захист населення від інфекційних хвороб”, де чітко прописано, що дітям, які не отримали обов’язкові профілактичні щеплення, може бути заборонено відвідувати дитячі заклади. Однак існує виняток: якщо щеплення проведені з порушенням термінів через медичні протипоказання, за наявності безнапасної епідемічної ситуації та рішення консиліуму лікарів, такі діти можуть бути прийняті до дитячих закладів.
Міністерством охорони здоров’я України затверджено Перелік медичних протипоказань та застережень щодо проведення щеплень. Цей перелік визначає категорії людей, яким не рекомендується щепитися, зокрема тих, хто мав алергічну реакцію на компоненти вакцини, хворіє на гострі захворювання, перебуває на хімієтерапії або має імунодефіцит. Інші громадяни зобов’язані дотримуватися календаря щеплень.
Зазначається, що право на освіту не порушується через відмову у проведенні вакцинації. Закон України “Про освіту” гарантує всім, незалежно від різних ознак та обставин, право на здобуття освіти. Батьки можуть обирати форму здобуття освіти, зокрема дистанційну чи сімейну (домашню), як це передбачено статтею 9-ю зазначеного Закону.
Юрист Крістіна Мачулян висловлює думку, що варто розглянути ситуацію з іншого боку. Відмова від щеплень може створювати ризик для всіх учасників освітнього процесу. Зробивши щеплення, не лише захищається ваша дитина, а й ті, хто не може бути вакцинований із медичних протипоказань.
Якщо батьки вважають, що права їхньої дитини на доступ до освіти порушено через відмову від вакцинації, вони мають право звернутися до суду з позовною заявою. Однак судова практика в цьому питанні на даний час є досить однозначною. Наприклад, Верховний Суд вирішив у справі № 682/1692/17 від 17-го квітня 2019-го року, що вимога про обов’язкову вакцинацію є виправданою з огляду на громадський інтерес і здоров’я зацікавлених осіб. Тож у цьому контексті переважає принцип важливості суспільних інтересів над особистими.
Загалом обговорюване питання стосується взаємодії між правом на освіту та необхідністю вакцинації задля забезпечення громадського здоров’я. Беручи до уваги судову практику та законодавство, доцільно прагнути балансу між цими двома аспектами для забезпечення безпеки та добробуту всіх учасників освітнього процесу.
Фотоколаж: MEDBOOK