
Фото: мережа
17 мільйонів гривень на лікування коронавірусу отримали мобільні бригади первинної ланки на Чернігівщині. Договори з НСЗУ підписали 32 заклади. З цих грошей можуть отримувати доплати сімейні лікарі, які працюють з хворими на ковід, каже директор Північного департаменту служби здоров’я Вікторія Мілютіна. Персонал Вертіївської амбулаторії та Коропської центральної районної лікарні працює без доплат. Чому, розбиралися журналісти Суспільного.
Вертіївська амбулаторія. Загалом тут працює 9 людей, з них двоє – лікарі. Цей заклад отримує гроші пропорційно до кількості підписаних декларацій. На сьогодні вони заключені із 2 750 людьми.
«В нас десь 160 тисяч виходить на місяць. І в нас не вистачає заробітної плати ні на що. Сюди і обслуговування автомобіля, медикаменти, деззасоби, заробітна плата. Оці халати, маски, це все з наших грошей купується», – розповідає завідувачка амбулаторії Світлана Сардак.
17 мільйонів за лікування COVID отримали лікарі на Чернігівщині: хто доплати отримав, а хто ні?
За останні 1,5 місяці до Вертіївської амбулаторії звернулися понад 100 хворих на коронавірус.
«Ми маємо безпосередній контакт із хворими, за яких і копійки не отримуємо. Жодної надбавки», – говорить Світлана Сардак.
«Ми не розуміємо, чому нам не положено. Коли із 109 чоловік в нас пролікувалося 80 чоловік, то в стаціонар ми відправили 20. Чому там положено, а нам не положено?», – питає медсестра Вертіївської амбулаторії Антоніна Крис.
Коропська районна лікарня. Тут з хворими на коронавірус працюють одразу у двох відділеннях. Загалом обслуговують 50 ліжок троє лікарів та 10 медсестер.
17 мільйонів за лікування COVID отримали лікарі на Чернігівщині: хто доплати отримав, а хто ні?
Наші лікарі працюють на ентузіазмі. – І доплати нема? – Поки що нема нічого, – говорить директор Коропської райлікарні Володимир Матусяк.
За словами директорки Північного департаменту Національної служби здоров’я Вікторії Мілютіної, надбавки за лікування пацієнтів оплачують не з окремої статті державного бюджету. Їх виплачують лікарні з грошей, отриманих за так званими «Ковідними пакетами». Свої 300% лікарі Коропської райлікарні не отримують, бо не запакетовані на лікування коронавірусу.
«Нам важко того добитися, бо не можемо виконати умови, які встановлює НЦЗУ: треба 4 анестезіологи – у нас їх два, треба, щоб була киснева апаратура достатньо. Ми всі вимоги виконати поки що не можемо. Основне – треба 4 анестезіологи. У нас немає. Де взяти ще два? Це проблема не лише в Коропі, це проблема по всій Україні», – говорить Володимир Матусяк.
17 мільйонів за лікування COVID отримали лікарі на Чернігівщині: хто доплати отримав, а хто ні?
Первинна ж ланка отримує гроші на так звані «мобільні бригади». На Чернігівщині такі договори підписали 32 заклади на загальну суму – 17 мільйонів гривень.
«НСЗУ перераховує гроші за надання допомоги мобільними бригадами на заклад. Як правило це ЦПМСД. І потім керівник закладу розподіляє ці кошти так, як він вважає за потрібне», – пояснила директор Північного департаменту НСЗУ Вікторія Мілютіна.
Вертіївська амбулаторія підпорядковується Ніжинському центру первинної медико-санітарної допомоги. Саме його керівник Іван Бондар і мав би приймати рішення чи преміювати працівників амбулаторії, каже Вікторія Мілютіна.
«За дві мобільні бригади ЦПМСД отримав близько 500 тисяч з квітня по грудень цього року. Почалося з 25 тисяч, і наприкінці по 100-150 тисяч на місяць».
17 мільйонів за лікування COVID отримали лікарі на Чернігівщині: хто доплати отримав, а хто ні?
Сам Іван Бондар каже, запитував офіційне роз’яснення у того ж НСЗУ. Йому відповіли, розподіляти ці кошти на інших не мають права.
«Кошти йдуть на мобільні бригади. Розділяти їх між кимось я не маю юридичного права. У мене наказ є чітко по мобільних бригадах. Ні один сімейний лікар в Україні не має доплати тому, що у наказі написано доплата за працю з ковідом безпосередньо. Якщо місцева влада, місцевий бюджет хочуть доплатить – значить доплачують. Оце така ситуація», – сказав директор КНП «Ніжинський районний ЦПМСД» Іван Бондар.
За останній місяць на Копропщині від ускладнень коронавірусу померли двоє лікарів первинної ланки. Спочатку сімейний лікар із Шабалинова, потім лікарка-педіатр із Коропа. Їй було 58 років.