Чернігівська митниця виступила проти дій волонтера зі Львівщини, який у квітні 2022 року спрямовував автомобіль на Схід країни, зокрема на Бахмутський напрямок. На автівку для медичної служби гроші збирала Ходорівська громада, звідки Богдан Сомик родом. Вартість авто склала 70 тисяч гривень. Митники вважають, що Сомик ввіз машину з порушенням закону й мусить сплатити штраф у розмірі 35 000 гривень. Проте волонтер не погодився з таким рішенням і подав скаргу в Чернігівський апеляційний суд.
Суперечка між благодійником і митницею виникла через невідповідність документів, які були подані під час ввезення автомобіля Kia Sportage. За словами представниці відомства Галини Мушенок, автівка мала бути передана Чернігівській міськраді, але цього фактично не сталося.
“У декларації, яку подав Сомик Богдан, зазначено Чернігівську міську раду як отримувача, а місце розвантаження цієї гуманітарної допомоги – місто Чернігів. Однак, якщо машина була призначена для Ходорова, то з якою саме метою Сомик зазначив цього отримувача під час подання митної декларації про надання допомоги?” – це питання, яке підносить Мушенок.
Волонтер Богдан Сомик заперечує претензії митниці, стверджуючи, що отримав рекомендації митників щодо заповнення митної декларації, і заповнив її відповідно до їхніх вказівок. Він стверджує, що автомобіль був призначений для медичної служби та евакуації поранених військових.
“Мені митники казали: “Заповнюйте, як заповнюють усі. Місцеві органи самоврядування, де відбуваються бойові дії, це буде добре”, – розповів Сомик. – Тому я вказав Чернігівську міську раду. Це було рекомендаціями митників. Я думав, що все в порядку”.
За словами адвокатеси Наталії Козачук, ми не можемо вважати, що дії Сомика є протиправними й дійсно умисними, щоб нашкодити й державі, а також нашкодити суспільству.
“Я думаю, буде більш важливо, якщо автомобіль буде допомагати військовим медиками, а не стояти на штрафмайданчику, гнити, або, можливо, хтось буде на ньому їздити. Чи є це співмірним, чи це є справедливим?” – прокоментувала Козачук.
Попри аргументи волонтера щодо призначення автомобіля для військових потреб, справа залишається в суді, а доля автомашини, яка відіграє важливу роль у медичній службі на передовій, є під великим питанням.
“Я просто не можу повірити, що вони збираються забрати той автомобіль, – висловився Сомик. – Ми ж не граємо у якусь гру. Мова йде про життя людей. Ці 35 тисяч гривень, чи вони реально допоможуть державі? Але я точно знаю, що якщо заберуть транспортний засіб у людей, які виконують на сьогодні добру справу, назвемо прямо, рятують життя військових, то це точно не піде на користь Україні”.
Здається, що правомірність рішення митників під сумнів також ставить і сам суддя Григорій Салай. Він відтермінував розгляд справи до 5 березня 2024 року.
Тож Богдан Сомик знову має витратити кошти, щоб дістатися до Чернігова.