Міністерство оборони України впровадило нові правила військово-лікарської експертизи, що мають значний вплив на вступ до Збройних Сил. Наказ від 18-го серпня 2023-го року №490 розширив перелік осіб, які можуть служити в армії, включивши тих, хто раніше вважався непридатним.
Тепер вважатимуться придатними до військової служби особи, які перенесли клінічно вилікуваний туберкульоз, мають вірусні гепатити з незначними порушеннями функцій та навіть ті, хто ВІЛ-позитивний у безсимптомному стані.
Компетентно
Ці зміни викликали обговорення серед громадських організацій, спеціалізованих на роботі із захворюваннями.
Голова організації «Чернігівська мережа людей, які живуть із ВІЛ/СНІД» Анжела Мойсеєнко зазначила, що такі зміни відкривають можливості для військової служби для людей із ВІЛ-позитивним статусом. Беруть до ЗСУ з ВІЛ-статусом із першого дня війни. Бо всі ВІЛ-позитивні, залежно від стадії, є придатними у воєнний час. Добровольцями їх теж беруть.
Мойсеєнко також висловила сумніви щодо ідеї маркування бійців із певними захворюваннями, що допускають до армії, хоча така практика існує в інших країнах, де використовують браслети для позначення осіб із гепатитом чи ВІЛ. Російська приватна військова компанія “вагнер”, зокрема, масово відправляла на війну в’язнів з ВІЛ та гепатитом С. Хворих маркували за допомогою червоних і білих браслетів, червоні – за наявності ВІЛ, білі – за наявності гепатиту. За повідомленням Головного управління розвідки Міноборони України, у середовищі інших бойовиків, які змушені служити поруч з інфікованими, зростало обурення такою ситуацією. Відомо, що російські медики системно відмовляються надавати допомогу пораненим із гепатитом або ВІЛ.
Мойсеєнко висловила думку, що таке маркування не має сенсу та може спричинити страх і недовіру у ставленні до тих, хто пройшов обстеження.
Голова організації підкреслила, що здоров’я інфікованих бійців не є перешкодою для надання їм медичної допомоги у військових шпиталях.
Як зазначив юрист- правозахисник громадської приймальні УГСПЛ у Чернігові Дмитро Науменко, щодо упередженого ставлення військовослужбовців – має бути більше роз’яснювальної роботи серед командування, сослуживців. Особа ж не буде сама бігати й розповідати: «Ви не бійтеся, усе безпечно». Має проводитися системна робота серед військовослужбовців.
Мовою цифр