Посилення свідомості про проблему забруднення пластиком є важливим завданням сучасного світу. Проте у світлі останніх подій, що відбуваються в рекреаційній зоні села Шестовиця (Киїнська територіальна громада), ми можемо бачити диверсію, яка уможливить загрозу здоров’ю і добробуту не лише місцевих жителів. Планується будівництво потужного заводу з перероблення пластику, розташованого всього за сотню метрів від найближчої житлової будівлі та за 20 кілометрів від Чернігова.
Як зазначають фахівці Zero Waste, усі технології управління пластиковими відходами, як-то інсинерація, газифікація та піроліз призводять до викиду токсичних свинцю та ртуті, органічних речовин у вигляді діоксинів та фуранів, кислотних газів та інших отруйливих речовин у повітря, воду та ґрунти. Усі подібні технології наводять до прямого та непрямого впливу токсичних речовин на робітників та сусідні громади, зокрема через вдихання забрудненого повітря, безпосередній контакт із забрудненим ґрунтом або водою, а також споживання продуктів, вирощених у забрудненому цими речовинами середовищі.
Токсини від викидів, золи та шлаку в купах для спалювання можуть поширюватися на великі відстані та осідати у ґрунті та воді, врешті-решт потрапляти в людський організм після накопичення у тканинах рослин і тварин.
Мікропластик, що потрапляє в організм людини через прямий вплив зі шкірою, ковтання або вдихання, може призвести до низки негативних процесів, зокрема запалень, генотоксичності, оксидативного стресу, апоптозу та некрозу, що пов’язані з безліччю наслідків для здоров’я, як-от рак, серцево-судинні захворювання, запальні захворювання кишківника, діабет, ревматоїдний артрит, хронічне запалення, аутоімунні захворювання, нейродегенеративні захворювання та інсульт.
Що відомо про забудовника заводу
Факти, які відомі зі звіренням різних джерел, спричиняють сумніви щодо справжніх мотивів цього проєкту та встановлення зв’язків із Сергієм Масленніковим, який відомий своїми корупційними скандалами. Поява інформації про його участь у різних схемах, пов’язаних із корупцією, підсилює підозри щодо його ролі у проєкті.
Згідно з джерелом Gorod.cn.ua, Сергій Геннадійович Масленніков, колишній депутат міськради 6-го скликання та засновник “Групи компаній МАГР”, яка охоплює підприємства “МАГР”, “МАГР-Т”, “МАГР-Т ПЛЮС” і “УкрТехМаш”, був підтверджений правоохоронними органами.
Крім зазначених компаній, Масленніков також обіймає посади керівника в ТОВ “Конторг”, ТОВ “Інспецпром” та ПП “МАГР-АВТО”. Ці компанії були пов’язані з кримінальними справами, які весною 2019-го року розглядалися судами та включали ознаки кримінального правопорушення, передбаченого частиною 4-ї статті 191-ї Кримінального кодексу України.
Корупційна схема Масленнікова розпочалася ще тоді, коли він був депутатом, підкреслює джерело “СТОПКОР”. Він організовував забудову Чернігова скляними зупинками, вартість яких була надзвичайно завищеною – половина вартості навіть хорошої однокімнатної квартири. З цієї схеми вже встигли викрасти 16 мільйонів гривень, але планували виділити ще 50 мільйонів. Навіть найдешевша зупинка у 2017-му році коштувала майже 130 тисяч гривень. Але майже одразу після цього Масленніков купив собі новеньке елітне авто.
Інша, ще більша та цинічна схема пов’язана з постачанням замовлень української армії під час війни з росією. Міністерство оборони оголосило кілька тендерів, у яких перемогли компанії групи “МАГР”. За результатами розслідування стало відомо, що одним із пунктів угоди була покупка автомобілів “Форд-Рейнджер” та “Форд-Транзіт” за понад 2 мільйони гривень, які згодом одна з компаній Масленнікова перекупила у своєї ж компанії за 1,8 мільйона. Частину грошей, отриманих від Міноборони, підприємець перекинув у готівку через проведення фіктивних безготівкових операцій через свої підконтрольні фірми. Виведені гроші потрапили в “тінь” і були привласнені учасниками корупційної схеми. За попередніми підрахунками, сума завданих збитків державному бюджету становить понад 32 мільйони гривень.
Під час обшуків у помешканнях Масленнікова та його спільників було вилучено мобільні телефони, диски, техніку та паперовий конверт із написом “Масленнікову”. У цьому конверті знайшли пів мільйона гривень.
За матеріалами розслідування були також вилучені документи благодійного фонду “Поліський оберіг”, через який, ймовірно, відмивали частину коштів. Координаторами фонду були Масленніков і його партнер Олександр Ткаченко, до речі, депутат Деснянської районної в місті Чернігові ради 7-го скликання. А сам фонд був заснований відомим ексмером Чернігова Владиславом Атрошенком, який має сумну репутацію.
Крім того, згідно з інформацією з джерела “Чернігівщина: політика і компромат”, бізнесмен виконує на прохання Атрошенка специфічні завдання. Наприклад, у публічній війні між Владиславом Атрошенком та народним депутатом Олегом Семінським, саме компанія Масленнікова “МАГР-АВТО” боролася за право регіонального дилерства “Тойоти”. За звістками, Олег Семінський дилерство втратив.
Чому територіальний голова вперто мовчить
Події, що відбуваються в Шестовиці, порушують серйозні питання про легальність проєкту та етичність здійснюваних дій у рекреаційній зоні. Будівництво розпочато без рішення громадських слухань, отже порушуючи права місцевих жителів на участь у прийнятті резолюцій, які стосуються їхнього спільного добробуту. Крім того, брак екологічних висновків та дозволів свідчить про безвідповідальність із боку забудовника.
Одне з найбільш неприйнятних аспектів цієї ситуації – мовчання голови Киїнської територіальної громади Андрія Головача. Однак все стає зрозумілим, коли з’ясовується належність голови до партії Владислава Атрошенка “Рідний дім”. Як зазначає “Чернігівщина: політика та компромат”, пан Андрій є сином Сергія Головача, який є номінальним власником компанії ТОВ “МАГР-Т ПЛЮС”, що пов’язана із Сергієм Масленніковим.
Такий збіг обставин породжує серйозні питання про конфлікт інтересів та незалежність голови Киїнської селищної громади у прийнятті об’єктивних рішень, спрямованих на захист інтересів місцевого населення та збереження здорового довкілля.
Фотоколаж: MEDBOOK