
Вони третій місяць загоюють рани та їм досі важко згадувати пережите. Суспільне поспілкувалося з людьми, які вижили під час обстрілу російськими військами черги за хлібом у спальному мікрорайоні Чернігова. 16 березня після артилерійського удару загинули 14 людей, десятки отримали травми. Нині прокуратура розслідує цю справу як воєнний злочин росіян.
“Там відірвані голови, животи навиворіт, отут кишки, коли відтягували…”, – розповідає Євгеній Шевелев, який стояв тоді у черзі за хлібом.
Чоловік того дня втратив двох своїх друзів:
“Юру відразу, Андрюху намагався підняти, але я не міг його відтягнути”.
Він розповідає, коли почався обстріл, в черзі за хлібом стояло близько ста людей. Спершу один снаряд потрапив в п’ятиповерхівку поруч. Частина людей злякалася та відійшла від черги, частина залишилась.
Євгенія врятував збіг обставин. Коли наступний снаряд полетів в натовп людей, він саме прямував перевірити іншу чергу, яка вишикувалася з іншої сторони будівлі, біля входу до магазину.
Мобільного зв’язку на околицях Чернігова не було вже кілька днів. Викликати швидку жителі мікрорайону не могли. Чоловіки почали вантажити поранених до власних автівок та відвозити людей до лікарні. Пізніше швидкою з місця вибуху забрали й 79 річну Ольгу Бубру.
Ольга Василівна досі перебуває в лікарні. Згадує, вдома мала вдосталь харчів, а хліб хотіла віднести до церкви.
Жінка каже, стояла за кілька метрів від падіння снаряду. Уламок потрапив їй у стегно.
“Болі я не почула, а коли я стала валитися на ногу, гостру біль почула у кістці, гостра кістка упинається в моє тіло. Я зрозуміла, що вона переламана. Кинулася повзти, а мені нога заважає, якийсь чоловік став мене тягнути за ворот, чобот заважає. Тоді каже, усе не тягни, вона вже усе – готова, зійшла кров’ю. Я хочу…слів нема, а розум ще працює, я ще не мертва. Хотіла піднятися, але підковзнулася на власній крові і мене знудило”, – каже травмована в результаті обстрілу Ольга Бубра.
Вона згадує, хоч втратила багато крові, проте весь час залишалася притомною.
“Поступала у важкому стані. Була у неї мінно-вибухова травма нижніх кінцівок, перелом бедреної кістки зі зміщенням, анімія була в результаті поранення, капали кров їй неодноразово, анімія через інтоксикацію виникла”, – сказав в.о. завідувача відділенням гнійної хірургії Ярослав Глушак.
В другій міській лікарні на той момент вже не було світла, води та опалення. Для того, щоб влити жінці донорську кров, лікарям довелося розігрівати її своїми тілами.
“Він бере пакет крові, обмотує серветкою, розкриває свою куртку і кладе під футболку кров. Мені стало аж не по собі. Таких як я там сотні…”, – сказала Ольга Бубра.
До другої міської лікарні після обстрілу черги потрапили близько 40 людей, каже Володимир Шик. Чоловік стояв за 8-10 метрів від місця, куди поцілив російський снаряд:
“Сам вибух я бачив – воно таке сизо-синьо-рожеве полум’я як вдарило і такий розсип уламків, і хвиля потужна розкидала нас усіх, хто стояв, уламок потрапив і вийшов під шкіру і зачепив кістку. Відкритий перелом”.
В той же день ввечері, Володимир та інші травмовані у черзі за хлібом потрапили ще під один обстріл, але вже в лікарні. Від снаряда, що потрапив в будівлю медзакладу, повилітали майже усі вікна.
Володимир понад місяць пролежав у лікарні. Тепер на нього чекає тривалий період реабілітації. Мінно-вибухові травми погано загоюються, пояснює лікар Ярослав Глушак.
Кадри Суспільного із загиблими людьми в черзі опублікували різні світові ЗМІ. Росія теж на них відреагувала. 16 березня офіційний представник Міноборони, генерал-майор Ігор Конашенков сказав, нібито людей у черзі обстріляли самі ж українці або ж кадри із мертвими людьми – це постановка.
Військовий оглядач Михайло Жирохов за слідами від вибуху та зразком уламку припускає: напрямок обстрілу вказує на села Терехівка та Товстоліс, зайняті тоді росіянами:
“Якщо судити з уламків, які знайдені на цьому місті – це уламки 152 міліметрового снаряда. Вже відомо, що росіяни використовували 152 міліметрові установки МСТА С і саме на Тереховці і Товстолісі знаходилися артбатареї цих самоходок, які належали 35 окремій мотострілецькій бригаді військ РФ, місце базування Юрга. Скоріш за все саме вони і в той день обстріляли цю територію. Якщо дивитися на характеристики установки МСТА С, там мінімальна відстань з якої можуть стріляти – 6.5 кілометрів, а максимальна – 24 кілометра 700 метрів. На максимальну ніхто не стріляє. Тому приблизно цей обстріл вівся з відстані 10-12 кіломерів”.
Чернігівська обласна прокуратура відкрила кримінальне провадження за першою та другою частинами статті “Порушення умов та звичаїв ведення війни”.
“В ході досудового розслідування кримінального провадження, розпочатого за фактом обстрілу мирного населення, що стояло в черзі до магазину по вулиці Доценка 19, проведено вибухотехнічну експертизу. За результатами встановлено, що обстріл проводився з північно-східного напрямку. Також встановлено, що обстріл здійснювався з артилерійської установки 152 мм”, – розповів прокурор Ярослав Помаз.
Точне місце, звідки росіяни запустили снаряд, що влучив в натовп, встановить слідство.