
Олена Ячна. Фото: з відкритих джерел
Хоч посада Олени Ячної — начальниці відділу продовольчої безпеки, переробки та маркетингу сільськогосподарської продукції Департаменту агропромислового розвитку Чернігівської обласної державної адміністрації — і здається суто технічною, насправді саме вона охоплює ключові аспекти аграрної стабільності в області. А це, своєю чергою, безпосередньо впливає на якість продуктів, які потрапляють на полиці магазинів Чернігівщини, — а відтак і на здоров’я жителів регіону. З огляду на важливість цієї ролі, ми вирішили проаналізувати декларацію пані Ячної. І виявили: вона значно «жирніша», ніж бюджетний борщ пересічного українця. Цікаво, що багатьом випускникам «Чернігівської політехніки» Олена Ячна відома ще й як викладачка курсу з виробництва екологічно чистої та органічної продукції. Іронія долі полягає в тому, що, згідно з декларацією, у розпорядженні Ячної перебуває не один гектар землі — доволі показовий факт у контексті тематики її викладання.
Нерухоме майно
Олена Ячна, судячи з її декларації, — не пересічна мешканка Чернігова. У власності цієї особи зосереджений солідний перелік нерухомості. Примітно, що все нерухоме майно набувалося в один день — 30 червня 2016 року, що може свідчити або про цілеспрямовану передачу активів, або про формалізацію права власності після певного процесу.
Міська нерухомість:
У Чернігові у власності Ячної перебуває:
- квартира площею 49,5 м²;
- гараж площею 28,3 м².
Село Брусилів: володіння землею на рівні агрохолдингу
Найбільший інтерес викликає сільська нерухомість. У селі Брусилів (Киселівська громада) Ячна задекларувала шість земельних ділянок загальною площею майже 60 тисяч квадратних метрів (а це майже 6 гектарів). Щоправда, вартість на дату набуття права або за останньою грошовою оцінкою у декларації не вказана — відповідний розділ залишився порожнім. Як і джерело походження цих ділянок, чи, точніше, походження коштів, за які вони були придбані. Цю частину історії посадовиця воліє не розкривати.
Це свідчить про продумане акумулювання земельного банку. Призначення земель у декларації не вказано, однак такі площі типово використовують для ведення сільського господарства — як під власне фермерство, так і для здачі в оренду.
Транспортні засоби
Олена Ячна у своїй декларації вказала два транспортні засоби. Обидва — вживані, скромні за вартістю, і обидва офіційно у її власності.
Перший — легковий причеп моделі 8302, випущений у 2012 році. Вона оформила право власності на нього у 2016 році, вказавши вартість 7 тисяч гривень. Другий — автомобіль Ford Fiesta 2016 року випуску, придбаний у жовтні 2020 року за 30 тисяч гривень.

Втім, вартість Ford Fiesta виглядає сумнівно: на вторинному ринку подібні авто коштують щонайменше 120 тисяч гривень.
Тож або чиновниця справді знайшла вигідну пропозицію, або в декларації вказано не повну інформацію. У будь-якому випадку, така розбіжність виглядає дивно і потребує додаткової уваги.
Цінні папери
Олена Ячна володіє цінними паперами у вигляді акцій.
Зокрема, вона має 396 акцій ПрАТ “Чексіл”, придбаних 28 лютого 1994 року. Кожна акція має номінальну вартість 5,25 гривень. Ці акції перебувають у її особистій власності, без передачі в управління третім особам.
Доходи, у тому числі подарунки
Олена Ячна офіційно задекларувала доходи, отримані як із власної професійної діяльності, так і у вигляді різних фінансових надходжень.
Найвагомішим джерелом стала заробітна плата у Департаменті агропромислового розвитку Чернігівської обласної державної адміністрації, яка за звітний період склала 330 960 гривень.
Крім того, пані Ячна отримала значні суми від надання майна в оренду: 14 990 грн від ТОВ “Еліт Овоч”, 5 633 грн від ТОВ “Горбів Агро” та 21 186 грн від ТОВ “Упак”.
Доходи також поповнилися за рахунок кешбеків із банківських установ — 1 526 грн від Приватбанку та 62 грн від Райффайзен Банку, а також державних програм підтримки. Зокрема, з Міністерства економіки України отримано грошову допомогу «Зимова підтримка» у розмірі 1 000 грн та національний кешбек «Зроблено в Україні» — 153 грн. Програма «Євідновлення» Міністерства розвитку громад і територій забезпечила виплату в сумі 20 509 грн. Ще 1 000 грн надійшло від Чернігівської міської організації профспілки працівників агропромислового комплексу.
Особливої уваги заслуговують грошові подарунки, які пані Ячна отримала від двох громадян України. Від Ірини Тітової надійшло 37 000 гривень, а від Руслана Тітова — 30 000 гривень. Принаймні останній займається оптовою торгівлею деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням.
Грошові активи
Членство і контроль
Олена Ячна задекларувала участь у діяльності чернігівського садового товариства “Буддеталь”, що має ознаки колективної форми самоврядування. Вона є не лише членом цієї організації, а і входить до складу її ревізійної комісії — контрольного органу, що відповідає за перевірку фінансово-господарської діяльності об’єднання.
Фото: з відкритих джерел