Що змінилося з 1 квітня 2023 року?
Аптеки можуть продавати рецептурні препарати без рецепта до завершення воєнного стану, а з 1 квітня вони прийматимуть як паперові, так і електронні рецепти, які лікар може виписати дистанційно.
Міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко наголосив, що з 1 квітня перелік рецептурних препаратів не змінюється, запроваджується лише можливість отримати їх за електронним рецептом.
Питання роботи електронного рецепту регулюється Постановою КМУ від 7 травня 2022 р. № 542 про Деякі питання провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами, імпорту лікарських засобів (крім активних фармацевтичних інгредієнтів) у період дії воєнного стану.
Що таке електронний рецепт?
Електронний рецепт на «Доступні ліки» – це електронний документ, який створюється в електронній системі охорони здоров’я та дає можливість отримувати лікарські засоби безоплатно чи з незначною доплатою за програмою реімбурсації “Доступні ліки”. Крім того без електронного рецепту не можливо отримати ліки які відпускаються за рецептом.
Як виглядає електронний рецепт
SMS-повідомлення з номером рецепта та кодом підтвердження у форматі: “Ваш рецепт: ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ. Код підтвердження: ХХХХ”. Крім того лікар може роздрукувати інформаційну пам’ятку для пацієнта.
Що міститиме інформаційна пам’ятка для пацієнта, які обов’язкові атрибути має електронний рецепт?
- 16-значний код – номер рецепта;
- штрих-код для сканування;
- дату виписки рецепта та кінцеву дату;
- прізвище та інші відомості про пацієнта;
- назву лікарського засобу;
- кількість лікарського засобу;
- термін лікування пацієнта та сигнатуру;
- відомості про лікаря та його контакти;
- інформацію про заклад охорони здоров’я, в якому працює лікар.
Які ліки будуть по е-рецепту
Наступні групи ліків можна отримати за електронним рецептом в аптеці:
- антибіотики;
- протисудомні засоби;
- гормональні препарати, у тому числі й протизаплідні, разом з постинором для екстреної контрацепції, гормони щитовидної залози, гормональні мазі та креми (момедерм);
- препарати для лікування артеріального тиску (каптоприл, каптопрес, бісопролол, сечогінні фуросемід та діакарб), серцевих хвороб (навіть велике дозування корвалолу та валокордину);
- деякі антигельмінтні препарати;
- деякі вітаміни;
- кроворозріджуючі препарати (великі упаковки магнікору чи кардіомагнілу);
- антидепресанти, нейролептики та релаксанти;
- стероїдні лікарські засоби;
- деякі ліки проти болю (німесил та аналоги),
- кашлю (кодеїновмісні препарати та на основі сольбутамолу),
- антигістамінні (дексаметазон, а також ампульний супрастин) та та заспокійливі.
Термін дії електронного рецепта
Термін дії електронного рецепта складає 30 днів. Протягом цього часу, пацієнт має змогу отримати виписані йому ліки в будь-якій аптеці України. Термін дії електронного рецепта на антибіотики становитиме 90 днів.
Як перевірити електронний рецепт
Щоб подивитися свій е-рецепт, треба увійти до електронного кабінету пацієнта, та знайти розділ “Мої рецепти”. При погашенні електронного рецепту в аптеці прийде чотиризначний код підтвердження.
Як отримати електронний рецепт
Будь який лікар може виписати рецепт на основі прийому або плану лікування зареєстрованого в системі e-Health. Пацієнт може отримати електронний рецепт на прийомі у будь-якого лікаря первинної чи спеціалізованої медичної допомоги, незалежно від наявності декларації з сімейним лікарем. Обов’язковою є умова реєстрації в ЕСОЗ. Кожен пацієнт може це зробити або, уклавши декларацію з сімейним лікарем, або зареєструвавшись у системі на прийомі у будь-якого іншого лікаря.
Як отримати електронний рецепт та ліки
- Е-рецепт можна буде отримати в будь-якого лікаря, незалежно від наявності декларації з сімейним лікарем. Проте для отримання електронного рецепта необхідно бути зареєстрованим в електронній системі охорони здоров’я. Кожен пацієнт може це зробити або, уклавши декларацію з сімейним лікарем, або зареєструвавшись у системі на прийомі у будь-якого іншого лікаря.
- Якщо ви вже маєте декларацію, то при наступному візиті до лікаря, переконайтеся, що всі ваші дані внесені до системи коректно. Перевірте, чи у вашій декларації вказаний ваш діючий номер мобільного.
- При погіршенні самопочуття пацієнт має звернутися до сімейного лікаря. Після проведеного огляду та діагностики лікар внесе дані про стан здоров’я пацієнта в ЕСОЗ, а також зафіксує необхідні призначення у вигляді електронного рецепта. При виписці е-рецепта лікар або медсестра надрукує інформаційну пам’ятку, що містить інформацію про діючу речовину препарату, дозування, тривалість лікування та рекомендації до прийому.
- Також пацієнт може за необхідності отримати рецепт на антибіотик на прийомі у будь-якого лікаря спеціалізованої медичної допомоги. Умова залишається такою ж – необхідно бути зареєстрованим в ЕСОЗ.
- Пацієнт зможе погасити електронний рецепт у будь-якій аптеці, яка підключена до електронної системи охорони здоров’я. Протягом 90 днів пацієнт може погасити такий рецепт в аптеці. Для цього достатньо пред’явити інформаційну пам’ятку фармацевту.
- Електронний рецепт не містить торгових назв препаратів. Пацієнт може самостійно прийняти рішення щодо бренду лікарського засобу відповідно до свого бюджету.
- Також за електронним рецептом пацієнт може отримати ту кількість ліків, на яку він розраховує свій бюджет, тобто меншу, ніж виписано в електронному рецепті. Тобто пацієнт може погашати рецепт стільки разів, скільки йому потрібно в межах кількості препарату, визначеної лікарем.
- Якщо пацієнт має хронічні або затяжні захворювання та потребує довготривалого лікування, він може звернутися до лікаря первинної медичної допомоги, з яким уклав декларацію, задля виписки е-рецепта в зручний спосіб, до прикладу, в телефонному режимі за умови попередньо встановленого діагнозу та призначення лікування, зафіксованого в ЕСОЗ.
Що таке “Доступні ліки”?
Програма “Доступні ліки” адмініструється Національною службою здоров’я (НСЗУ) з 1 квітня 2019 року. Дія програми регламентована постановами Кабінету Міністрів від 27 лютого 2019 року «Деякі питання реімбурсації лікарських засобів», «Деякі питання щодо договорів про реімбурсацію», «Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті на відшкодування вартості лікарських засобів для лікування окремих захворювань».
Програма була впроваджена МОЗ у 2017 році для зменшення фінансового навантаження на пацієнтів та збільшення доступності ліків. Реімбурсація – це механізм відшкодування державою вартості лікарських засобів. Сьогодні Програма працює для пацієнтів, які живуть з серцево-судинними захворюваннями, бронхіальною астмою, цукровим діабетом ІІ типу. До списку ліків, які можна отримати за програмою, включено 264 лікарських засобів, 85 з яких можна отримати безоплатно, інші ж – з незначною доплатою.
Отримати ліки можливо в будь якій аптеці незалежно від місцевості де був виданий електронний рецепт. Головна умова це щоб аптечний заклад мав договір з НСЗУ. Мережа аптек які приймають участь в програмі доступні ліки можна знайти за посиланням.
Як отримати препарати за програмою “Доступні ліки”
Крок 1: Зверніться до свого лікаря
Крок 2: Отримайте рецепт
Крок 3: Завітайте до аптеки, що бере участь у програмі “Доступні ліки” та отримайте за рецептом препарат безоплатно чи з незначною доплатою.
Як отримати “Доступні ліки” за електронним рецептом
Електронний рецепт складається з 16-значного номеру та 4-значного коду підтвердження.
Термін дії електронного рецепта складає 30 днів. Протягом цього часу, пацієнт має змогу отримати виписані йому ліки в будь-якій аптеці України, яка уклала договір про реімбурсацію з НСЗУ.
Щоб отримати “Доступні ліки”, пацієнту потрібно:
1. Повідомити працівникові аптеки 16-значний номер рецепта будь-яким доступним шляхом: продиктувати усно, надати роздруковану інформаційну пам’ятку, надати записку із виписаним на неї номером рецепта, показати увімкнений екран свого телефону з відкритим СМС-повідомленням тощо.
2. Фармацевт пропонує пацієнту наявні лікарські засоби на вибір – спочатку безоплатні, а потім з доплатою.
Далі пацієнту потрібно переконатись: чи є в наявності саме те торговельне найменування лікарського засобу і виробництва, яке бажає отримати пацієнт? чи кількість лікарського засобу запропонована в повному обсязі? чи буде доплата за обраний лікарський засіб і в якому розмірі? якщо так, чи згоден пацієнт доплачувати таку суму? Важливо. Якщо відповідь на одне або декілька запитань наведених вище “ні”, то пацієнт не повинен називати або показувати фармацевту 4-значний код підтвердження.
4. У разі, якщо пацієнта все влаштовує, він називає код підтвердження, якщо необхідно, здійснює доплату, а фармацевтичний працівник – накладає електронний підпис. Все, рецепт погашено. Після цього пацієнт отримує призначені ліки.
5. Якщо у даній аптеці немає саме того лікарського засобу, який бажає отримати пацієнт, він не називає код підтвердження рецепта, і має змогу звернутися до іншої аптеки. Або замовити той лікарських засіб, який відсутній в аптеці у момент звернення пацієнта.