Нові правила заміни протезів для військових — це довгоочікуваний крок назустріч ветеранам, який був схвально оцінений захисниками України. Відтепер ветерани російсько-української війни мають змогу отримувати протези та їхні комплектуючі за новою, значно спрощеною процедурою. Постанова Кабінету Міністрів набула чинності 30 жовтня.
Що змінилося?
За словами радниці міністра соціальної політики Олени Кульчицької, нововведення передбачають, що заміна приймальної гільзи (куксоприймача), яка кріпить протез до тіла, тепер здійснюється за рішенням протезного підприємства й фінансується державою.
Раніше для заміни куксоприймача було потрібно отримати висновок від мультидисциплінарної реабілітаційної команди, медико-соціальної експертної комісії (МСЕК) або військово-лікарської комісії (ВЛК). Такий процес займав багато часу та створював значні незручності.
“Ми ухвалили зміну, яка спрощує цю процедуру та зводить її фактично до співпраці тільки з протезним підприємством”,— пояснила Кульчицька.
Довічне направлення
Особливо важливо, що тепер ветерани отримують довічне направлення на всі необхідні комплектуючі:
“Кожен протез, кожна комплектуюча до протеза має свій термін експлуатації, термін використання, і після цього підлягає заміні також за кошт держави. Ці зміни передбачають, що таке направлення дається пожиттєво людині, і вона може ним скористатися, коли термін закінчився”, — підкреслила радниця міністра.
Прозорість процесу
Як повідомляють у Мінсоцполітики, у разі якщо вартість заміни комплектуючих не перевищує 15% граничної ціни протезу (з урахуванням трикратного збільшення для військовослужбовців), для процедури не потрібні висновки МСЕК, ЛКК чи ВЛК. Рішення ухвалюється лише комісією протезно-ортопедичного підприємства.
Протезні підприємства зобов’язані складати калькуляції витрат і завантажувати їх до електронної справи пацієнта. Це забезпечує прозорість розрахунків і сприяє ефективному використанню державних коштів.
Чому це важливо?
Раніше ветерани стикались із численними бюрократичними перепонами. Наприклад, ветеран війни Олександр Будько, на псевдо Терен, вказував на абсурдність ситуації:
“Щоб отримати нові наколінники, які є фактично розхідним матеріалом, потрібно було підтвердити потребу у МСЕК та сімейного лікаря, а потім занести папери в ЦНАП. А наколінники тримаються лише місяць-два, а далі рвуться”, — зазначав він.
На думку Будька, спрощення процедур і довічне направлення допоможуть ветеранам уникнути зайвих складнощів, отримуючи необхідні засоби реабілітації швидко та без зайвої бюрократії.
Фото: мережа