
Розбомблений корпус "Охматдиту" Фото: мережа
Національна спеціалізована дитяча лікарня «Охматдит» МОЗ України, яка обслуговує дітей з усієї України, зокрема й із Чернігівської області, уклала договір із ТОВ «Інжинірингова компанія «Аркон» на проєктування капітального ремонту лікувально-діагностичного комплексу, пошкодженого російським ракетним ударом у липні 2024 року. Вартість проєкту складає 13,77 млн грн, а роботи мають бути завершені до липня 2025 року. Однак експерти медіаресурсу розслідувань «Наші Гроші» висловили занепокоєння щодо можливих корупційних ризиків і сумнівів щодо реальної вартості та строків виконання робіт, посилаючись на родинні зв’язки деяких учасників тендеру.
«Щось розміром під мільярд»
Якщо говорити детально, то до липня 2025 року компанія має розробити проєктну документацію для капітального ремонту будівлі за адресою: вул. В’ячеслава Чорновола, 28/1-Р у Шевченківському районі Києва. Проєктування передбачає відновлення конструкцій будівлі, покрівлі, фасадів, інженерних мереж та елементів доброустрою впродовж 2025–2026 років.
На тлі цієї новини Юрій Ніколов, аналітик медіапроєкту «Наші Гроші», висловив сумніви щодо реальності швидкого відновлення лікарні:
«Ви ж не забули, що в нас “Охматдит” так і стоїть після літнього удару ракетою геть не ремонтований? Йому тільки за 10 мільйонів гривень забили вікна фанерою, щоб зимовий дощ не залітав у коридори. Й ось тільки зараз спромоглися замовити. Але не ремонт — ще тільки проєкт ремонту))) Тобто тепер ще трохи покреслять, почертять і, нарешті, народять кошторис. А там чим чорт не шутить — може, через рік ще й щось тойво)))»
Ніколов також зауважив, що «кошторис ремонту обіцяє бути дуже цікавим. Ходять чутки, що в нього включать якесь нове медичне обладнання на сотні мільйонів гривень. Тому замість просто швидкого ремонту, який можна було провести ще пів року тому, ми отримаємо щось ох@єнне розміром під мільярд і х@р зна коли».
Учасники та переможці
Також експертна група “Наших Грошей” акцентує на тому, що анонімна фірма звернулася до замовника з проханням надати технічні документи. Зокрема, йдеться про медичне завдання та технічне обстеження, які зазначені серед вихідних даних у проєкті, але не оприлюднені. Замовник відповів, що з медичними вимогами можна ознайомитися в наказі МОЗ України №948 від 5 вересня 2016 року, а технічне обстеження доступне за його адресою.
Очікувана вартість закупівлі становила 13,87 млн грн. У тендері брали участь три фірми. На аукціоні ТОВ «Компанія «Енергоефективність та консалтинг» запропонувало найнижчу ціну — 9,50 млн грн, що на 4,37 млн грн (майже на третину) менше від очікуваної суми. Система автоматично визнала цю пропозицію аномально низькою, а фірма не змогла обґрунтувати її у встановлені строки, тому замовник відхилив її.
Переможцем став наступний учасник — «Інжинірингова компанія «Аркон» із ціновим пропонуванням 13,77 млн грн, що на 0,72% (або 96 тис. грн) нижче від очікуваної суми. Дорожчим конкурентом була ТОВ «Євроклімат України» із ціною 13,82 млн грн.
Що відомо про «Аркон»
Нині «Інжиніринговою компанією «Аркон», що дислокується у Броварах на Київщині, керує Олександр Білик, а володіє нею київське ТОВ «Аудит-Центр» під керівництвом Катерини Кізіменко. Її чоловік, Матфей Кізіменко, з весни 2024 року очолює ДП «Державний науково-дослідний та проєктно-вишукувальний інститут «НДІпроектреконструкція». У жовтні 2024 року «Охматдит» повідомив, що саме за участі «НДІпроектреконструкція» готується технічна, кошторисна та тендерна документація для публічної закупівлі робіт із капітального ремонту лікувально-діагностичного комплексу.
Раніше «Інжинірингова компанія «Аркон» належала київському ТОВ «Проектна компанія «Аркон» Ольги Сахань, директором якого був Олександр Білик. У березні 2023 року Антимонопольний комітет України оштрафував «Проектну компанію «Аркон» і ТОВ «Інжинірингова компанія «Стратегія» за змову на тендерах КК «Київавтодор», Служби автомобільних доріг у Донецькій області, Департаменту ЖКГ Донецької ОДА та інших замовників щодо проєктування у 2018 році.
Потенційні корупційні схеми
Юрій Ніколов звертає увагу на потенційні схеми, які можуть бути реалізовані через контроль Кізіменків над проєктуванням. За його словами, очікувана вартість тендеру могла бути спроєктована так, щоб забезпечити «Аудит-Центру» понад 4 млн грн прибутку лише на проєктній документації: «Тобто Матфей Кізіменко так розрахував очікувану вартість торгів із проєктування, що фірма його дружини Катерини Кізіменко може чисто на проєктуванні заробити більше 4 млн грн маржі (це різниця між її і найдешевшою пропозицією на тендері, яка, на жаль, із цілком об’єктивних і законних причин була відхилена)”.
Далі Кізіменки як розробники проєкту, на думку Ніколова, мають два можливі сценарії:
Перший сценарій (більш вірогідний):
Кізіменки, контролюючи проєктну документацію, закладають у неї специфічні технічні деталі («заміновані місця»), відомі лише їм. Це дає перевагу їхнім компаніям на тендері, оскільки вони точно знають реальну собівартість виконання робіт і потенційні ризики. Завдяки цьому їхня фірма може запропонувати значно нижчу ціну, ніж конкуренти, і впевнено виграти торги. Це створює ілюзію економії бюджетних коштів, а громадськість вважає, що закупівля була прозорою.
Другий сценарій (менш вірогідний):
На тендер приходять лише ті компанії, які погодилися із Кізіменками. Інші учасники відмовляються через брак інформації про важливі нюанси проєкту. У результаті кілька фірм беруть участь у торгах для створення видимості конкуренції перед міжнародними донорами. Ціна знижується лише символічно (на 5%), а підряд дістається тій компанії, яка заздалегідь домовилася з Кізіменками. Цей сценарій є менш поширеним в Україні, але можливий за певних умов.
Клан Кізіменків
Матфей Кізіменко — син Олега Кізіменка, який за часів Януковича очолював Управління капітального будівництва Донецької ОДА, а з 2012 року був заступником мера Севастополя Володимира Яцуби. Після анексії Криму росією Кізіменко-старший залишився на тій же посаді при так званому губернаторі Сергію Меняйлі, а у 2015 році був звільнений. У вересні 2018 року Олег Кізіменко був арештований у Херсоні за підозрою в державній зраді, а у грудні 2018 року засуджений на п’ять років умовно за сепаратизм.

Брат Матфея, Давід Кізіменко, володіє та керує броварським ТОВ «Укрбуд-Проект-Реконструкція», яке з 2021 року отримало підряди на суму 2,40 млрд грн.
Родина Кізіменків також була власником ТОВ «Хозхімсервіс», яке з 2016 року виграло тендери на суму 4,40 млрд грн. Цією фірмою з Вишневого (Київщина) володіла дружина Олега Кізіменка, Алла Кізіменко, а керував її син Марк Олегович Кізіменко. Нині ж «Хозхімсервіс» переоформлений на Дмитра Корначука з окупованої Макіївки.
У чому суть скандалу з “Охматдитом”?
У липні 2024 року лікарня “Охматдит” зазнала значних руйнувань внаслідок ракетного обстрілу. У відповідь на ці втрати благодійний фонд “Охматдит” ініціював проєкт відновлення медичного корпусу. Дитячим медичним закладом було оголошено торги, проте замість стандартної тендерної процедури був проведений приватний конкурс. Однак через сумнівний вибір підрядника для реконструкції навколо ремонту розгорівся скандал.
Виконавцем стало ТОВ “Буд-технолоджі”, яке запропонувало ціну 307 млн грн, хоча компанія мала статутний капітал лише 5 000 грн і жодного досвіду в державних тендерах. Крім того, ціни на будівельні матеріали в її заявці виявилися вдвічі вищими за середні ринкові, що викликало ще більше запитань.
Через інцидент конкурс було скасовано, і міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко пообіцяв оголосити новий, але конкретних рішень досі не ухвалено. Благодійна організація “Охматдит — здорове дитинство” також вирішила не перераховувати зібрані 378 млн грн на відновлення лікарні, залишивши ці кошти на своїх депозитах.
Юрій Ніколов у контексті цієї ситуації зазначив: «Чи є варіант протидії поганим сценаріям, після того як минулого літа міністр Ляшко відмовився від найпростішого й ефективного рішення і пішов на співпрацю з Кізіменком? Так, є. Поговоримо про нього, коли зроблять ПКД ремонту. Повернутися до нормального сценарію можна. Але це стане вказівкою для всіх, як можна боротись із корупційними скрєпами, відтак я очікую протидію. Тому зараз і не кажу в паблік, щоб не почали готуватися до такого варіанту вже зараз».
Фото: “Наші Гроші”, мережа