Народна депутатка України Оксана Дмитрієва, котра за фахом є лікаркою, представила два важливих законопроєкти, спрямовані на розв’язання питань використання репродуктивних клітин полеглих військових. 30-го січня 2024-го року ці пропозиції були зареєстровані в парламенті України.
Перший проєкт, під номером 10448 від 30-го січня 2024-го року, передбачає внесення змін до деяких законодавчих актів України для того, щоб зберегти генофонд українського народу. Другий проєкт стосується внесення змін до статті 281 Цивільного кодексу України й також спрямований на збереження нації.
Оксана Дмитрієва розкрила основні пункти нових законів, які містять у собі право особи розпоряджатися своїми репродуктивними клітинами на випадок смерті.
Зміни до Цивільного кодексу передбачають спрощений механізм розпорядження репродуктивними клітинами без звернення до нотаріуса. Це дасть змогу, не витрачаючи зайвий час, разом із забором клітин заповнити відповідний документ про свої наміри розпорядитися власним репродуктивним матеріалом на випадок смерті. Форму відповідного документа-розпорядження у тримісячний строк має розробити Кабінет Міністрів України.
Якщо ви вже зберігаєте свої репродуктивні клітини та у вас на руках нотаріальне посвідчення, воно залишається чинним після введення в дію цього Закону та є підставою для застосування допоміжних репродуктивних технологій із використанням відповідних репродуктивних клітин. Тобто всі, хто вже добровільно зберігає свої клітини й має нотаріальне волевиявлення, матимуть змогу в майбутньому скористатися послугами ДРТ.
У разі смерті військового, який зберігав свої репродуктивні клітини за державною програмою, їхнє зберігання впродовж трьох років буде забезпечено коштом держави. Далі – таке зберігання може бути подовжене за гроші особи, зазначеної у відповідному розпорядженні.
Також передбачені зміни до сімейного кодексу, що регулюють право батьківства/материнства особи, що розпоряджається своїми репродуктивними клітинами в разі смерті.
Тобто в разі народження дитини від загиблого захисника – він буде батьком дитини й це буде зазначено у відповідних документах. Тому всі пільги, які передбачені для дітей загиблих Захисників та Захисниць будуть поширені на їхніх дітей, – зазначила Оксана Дмитрієва.
Ці законопроєкти вже отримали підтримку від Комітету з питань здоров’я нації та інших відповідних інстанцій. Законодавчі пропозиції мають на меті системно розв’язати це важливе питання, а найближчим часом очікується їхнє прийняття як законів.
Народна депутатка висловила подяку всім, хто підтримав цю ініціативу.
Довідково
Гамета (грец. γαμέτης gametes — чоловік та γαμετή gamete — дружина) — спеціалізована статева клітина, що має гаплоїдний (половинний — у порівнянні із соматичними клітинами) набір хромосом та слугує засобом статевого розмноження.
Фото: відкриті джерела