
Фото: Аптечна Професійна асоціація України
Повномасштабна війна суттєво посилила потребу українців у психологічній підтримці. Відповідаючи на цей виклик, із 2024 року в Україні активно створюється мережа Центрів ментального здоров’я (ЦМЗ) – безпечних просторів, де кожен може отримати психосоціальну та психіатричну допомогу без стигматизації. Такі заклади вже діють по всій країні, зокрема на Чернігівщині.
Станом на сьогодні в області відкрито п’ять об’єктів – це Прилуцька центральна міська лікарня, Ніжинська центральна міська лікарня ім. М. Галицького, Чернігівська центральна районна лікарня, Чернігівська обласна дитяча лікарня та Корюківська центральна районна лікарня. На 1 травня 2025 року понад 2500 осіб скористалися пакетом «Психосоціальна та психіатрична допомога дорослим та дітям» у цих закладах. Це підтверджує важливість і ефективність їхньої діяльності для підтримки населення.
Осередки ментального здоров’я Чернігівщини пропонують широкий спектр послуг: від кризової допомоги, індивідуальної та групової психотерапії до комплексної психіатричної підтримки. Пацієнтів супроводжують мультидисциплінарні команди, до складу яких входять психіатри, психологи, психотерапевти, медичні та соціальні працівники.
Щоб отримати допомогу, достатньо самостійно звернутися до будь-якого з цих осередків або отримати направлення від сімейного лікаря. Найближчий заклад можна знайти на електронній карті НСЗУ, обравши «Пакет послуг 72», або зателефонувавши за коротким номером 1677.
Мережа продовжує розширюватися: у 2024 році вже створено близько 30 закладів, а до кінця 2025 року їхня кількість перевищить 200 по всій Україні. МОЗ затвердило Типове положення про їхню діяльність, а фахівці підвищують кваліфікацію за міжнародними програмами, зокрема ВООЗ.
Фото: мережа