
Чернігівська обласна психоневрологічна лікарня. Фото: Суспільне
25 пацієнтів із психічними розладами, які вчинили кримінальні правопорушення та були визнані неосудними, перевели з Чернігівської області до Дніпра. Це сталося через закриття відділення примусових заходів медичного характеру в Чернігівській обласній психоневрологічній лікарні.
Як повідомив генеральний директор лікарні Сергій Лебедєв у коментарі «Суспільному», закриття пов’язане з рішенням Міністерства охорони здоров’я України.
Чому закрили відділення?
За словами Лебедєва, функціонування таких відділень залежить від наказів МОЗ, яке визначає перелік закладів, що можуть надавати таку допомогу.
“На сьогодні це наказ МОЗ від 20 березня 2018 року зі змінами від 20 березня 2025 року. У початковому варіанті цього наказу перелік складався із 16 спеціалізованих закладів, а тепер їх залишилося всього п’ять. Комунальне некомерційне підприємство “Чернігівська обласна психоневрологічна лікарня” було виключене з переліку 20 січня 2025 року, після чого почалася процедура переведення пацієнтів до тих закладів, які визначені наказом”, – розповів він.
Причин такого рішення Міністерства керівник лікарні не знає.
Що було у відділенні?
Відділення №18 працювало з 1995 року й було розраховане на 40 місць.
“Починаючи з 1995 року, це відділення було призначене для застосування примусових заходів медичного характеру з посиленим наглядом для пацієнтів, які вчинили кримінальне правопорушення і визнані судом неосудними. Пізніше, через зміни нормативно-правової бази, це відділення забезпечувало як посилений, так і звичайний нагляд”, – пояснив Лебедєв.
Загалом за 30 років тут пройшли лікування близько тисячі пацієнтів.
“Переважно це пацієнти з тяжкими хронічними психічними розладами, які вчинили суспільно небезпечне діяння у стані неосудності. До таких людей кримінальне покарання не застосовується, а призначаються примусові заходи медичного характеру”, – додав він.
Що буде далі?
Пацієнтів перевели до Дніпровської філії «Спеціальний заклад з надання психіатричної допомоги». А відділення у Чернігові перепрофілювали.
“Зараз воно виконує рутинні клінічні завдання й надає психіатричну допомогу пацієнтам із невротичними та пов’язаними зі стресом психічними розладами, що є особливо актуальним в умовах війни. Наразі відділення заповнене повністю. Пацієнти отримують відповідне лікування, а персонал продовжує виконувати свою роботу”, – зазначив Лебедєв.
Серед позитивних змін він назвав розширення спектра допомоги та скорочення черг на планове лікування.
Фото: Суспільне