Причини появи просянки
Міліуми навколо очей виникають як реакція на збій вироблення шкірного сала і відшаровування ороговілих клітин епідермісу. Зустрічаються при себорейному дерматиті з посиленою функцією залоз. При ній змінюється хімічний склад сала, що провокує швидкий розвиток вугрів.
Процес утворення міліуму навколо й під очима:
- Падає рівень лінолевої кислоти.
- Зростає вміст стеаринової.
- Розвивається гіперкератоз у волосяному фолікулі.
- Фолікул закупорюється пробкою з себума й ороговілих клітин.
Причини посиленою секреторною функції сальних залоз біля очей, викликає міліуми:
- ендокринний збій, гіперандрогенія
- розлади вегетативної нервової системи
- патології шлунка, кишківника
- гіповітаміноз
- неправильний догляд за шкірою навколо очей
- незбалансований раціон — жирна, гостра, солодка їжа
Володарі жирної шкіри зазвичай прагнуть зменшити її сальність косметичними засобами. При використанні комедогенної косметики, висушуванні дерми погіршується природне відділення себума, збільшується ризик формування міліуму.
Види білих точок
Міліуми або просянка під очима утворюється повільно на здоровій шкірі. Білі вугри розвиваються окремо або групами в параорбітальній області із переходом на ніс, скроні, вилиці, щоки. Як виняток формуються дефекти на тілі та статевих органах.
Просянку легко визначити. Це маленькі тугі округлі вузлики жовто-білого кольору біля очей. Елементи розміром від половини до трьох міліметрів, піднімаються над шкірою обличчя і нагадують зернятка проса.
Головка міліуму НЕ запалюється: у нього немає природного виходу на поверхню і впливу зовнішніх чинників. Точки біля очей довго не змінюють розмірів, проте при попаданні в них бактерій та ескалації інфекції трансформуються у дрібні гнійники.
Міліуми в районі очей можуть бути первинним — зумовленими генетично — і вторинним, що виникли як наслідок патологій організму. Іноді формується на тлі запалень, травм шкіри, серйозних захворювань.
Незлоякісні пухлини просянка супроводжує рідко.
Огляд домашніх методів
Перед застосуванням будь-яких методів і препаратів від міліуму потрібно проконсультуватися із косметологом або дерматологом, щоби лікар підтвердив діагноз.
Заборонено видавлювати точки біля очей. Це веде до травмування фолікула та сальної залози, утворення великого інфікованого вугра або фурункула, який залишить помітний шрам.
Просянка рідко зникає самостійно. Для лікування міліуму використовують різні варіанти.
Косметологічні
Позбутися просянки під очима в домашніх умовах можна за допомогою косметологічних методів. Вибір способу видалення висипань залежить від локалізації, кількості, розмірів і глибини залягання міліуму.
Від одиничних утворень можна позбавлятися механічно. Шкіру навколо очей очищують, оброблюють антисептиком, розкривають точку голкою і проводять кюретаж вмісту.
При множинних білих вуграх показано видалення. Популярний метод — лазер, у дерматології зазвичай застосовують вуглекислотний. Здорова шкіра навколо очей не травмується механічно, термічно. Операція без крововтрати, проводиться безконтактно, стерильно, має хороший косметичний ефект. Потрібно анестезія — аплікаційна або інфільтраційна.
Ще один спосіб лікувати міліуми біля очей — електрокоагуляція. Електричний струм руйнує дефект припікаючи судину та профілактує кровотечу.
Протипоказання:
- аритмія
- підвищений тиск
- стенокардія
- підвищена температура тіла
- кардіостимулятор
Радіохвильової метод — атравматична коагуляція і висічення вугрів в області очей. Радіочастотні хвилі подають на точку, клітини міліуму випаровуються.
Медикаментозні
Прибрати міліуми можна за допомогою кремів на основі ретинолу, аптечних мазів.
Мазь Вишневського наносять точково ваткою під пластир, краще наніч. Є ймовірність, що після декількох процедур просянка розкриється, її вміст вийде назовні. Іноді процес прискорюють, розкривши просвіт стерилізованої голкою, але робити це небезпечно: можна пошкодити орган зору.
Якщо виник запальний процес, накладають іхтіолові компреси. Після видалення корисно робити маски з бодяги. Вона допомагає загоїти ранки, зняти запалення. Бензолу пероксид, що гальмує процес відлущування, повинен застосовуватися акуратно. Його наносять точково на міліум. Можлива поява білої плями на шкірі.
При занесенні інфекції при видаленні за показаннями лікаря використовують мазь з еритроміцином.
Народні
У боротьбі з міліумом у районі очей та для їх профілактики підійдуть домашні скраби, маски.
Маска-плівка молочно-желатинова:
- Змішати по столовій ложці желатину і молока.
- Гріти в мікрохвильовці до розчинення желатину 10-15 секунд .
- Нанести пензлем на область з міліумом.
- Дочекатися висихання, зняти.
- Повторити.
- Протерти повіки лосьйоном.
Можна нанести маску зі стиглих томатів. Соковитий м’який помідор розтерти в пюре, додати ложку подрібнених блендером вівсяних пластівців. Тримати 8 хвилин. Робити раз на тиждень.
Домашні скраби проти білих вугрів біля очей зазвичай містять у складі вівсянку. Пластівці потрібно перемолоти: дрібно, але не в пил, додати для м’якості меду. Наносити плавними рухами по масажних лініях на вологу шкіру з міліумом упродовж двох хвилин. Змити теплою водою.
Пілінг із соди:
- Спінити дитяче мило або крем для гоління.
- Нанести на обличчя.
- Соду покласти на ватний тампон.
- Масажувати обличчя три хвилини.
- Змити прохолодною водою.
- Нанести легкий зволожуючий кремом.
Можна робити примочки з морської солі, точково наносити на міліуми в області очей аплікації з блакитної, білої глини, кислих ягід — калини, журавлини.
Прогноз лікування
Міліуми не є небезпечними для життя і здоров’я. Це косметологічний дефект, який сигналізує про проблеми сальної регуляції. Народні домашні способи не гарантують зникнення просянки під очима, вони більше допомагають у профілактиці або відновленні після апаратного видалення.
Профілактика:
- використання некомедогенних засобів
- регулярне очищення шкіри вранці та увечері
- кислотні пілінги в косметичних клініках і салонах
- вакуумні, ультразвукові, механічні чистки
- відмова від куріння, алкоголю
- мінімізація жирних тональних, ВВ, СС-кремів
- лазерне шліфування.
- дієта з обмеженням смаженого, солодкого, жирного, копченого
- застосування косметики із сонцезахисними чинниками
- лікування захворювань, що провокують міліуми
Лазер, електро-, радіоволнова коагуляція не гарантують стійкого ефекту з першого разу. Якщо просвіт не було вичищено повністю, можливо його швидка повторна поява. Не можна видаляти за одну процедуру більше десяти проявів просянки. Це травмує шкіру.
Ускладнення виникають рідко, проявляються як запальна реакція, гнійники, вугри поруч з очима.
Міліуми — поширена шкірна проблема. Вона не є небезпечною, видалення показано при естетичному дискомфорті. Не намагайтеся усунути міліуми самостійно — потрібно звернутися до лікаря, щоб не викликати небажані наслідки.