
Фото: мережа
У 2024 році в Україні запровадили новий пакет медичних послуг для лікування безпліддя з допомогою допоміжних репродуктивних технологій (ДРТ), зокрема запліднення in vitro (ЗІВ). Ця ініціатива стала важливим кроком у відповідь на збільшення безплідних пар, які прагнуть батьківства.
За даними Національної служби здоров’я України (НСЗУ), з початку року 977 українок скористалися безоплатними послугами штучного запліднення. З них 368 жінок успішно завагітніли, що становить майже 38% усіх звернень. Це стало можливим завдяки підвищеній доступності сучасних медичних технологій для лікування безпліддя.
Програма дає змогу пацієнтам звертатися до законтрактованих медичних закладів, серед яких є як державні, так і приватні клініки. Наразі у програмі беруть участь 18 медичних установ, що уклали договори з НСЗУ, включно з 13 приватними клініками, 3 комунальними та 2 державними лікарнями. Важливо, що пацієнти можуть отримати послугу незалежно від місця реєстрації.
Збільшене фінансування сприяло підвищенню ефективності цієї послуги. У серпні Кабінет Міністрів України ухвалив рішення про підвищення тарифу на лікування безпліддя: тепер НСЗУ сплачуватиме 84 826 гривень за один цикл запліднення in vitro, що на 40% більше, як порівняти з попереднім тарифом. Окрім того, було розширено перелік послуг, які надаються в межах цього пакету, включно з кріозберіганням статевих клітин та доімплантаційним генетичним скринінгом.
Щоб скористатися послугою, пацієнтка мусить мати діагноз «безпліддя» та отримати електронне направлення від медичного закладу. Вік пацієнтки на момент початку циклу не має перевищувати 40 років, і щороку дозволено один цикл лікування. Якщо вагітність не настає після першого циклу, є можливість повторити його в межах року.
Фото: мережа