
Новгород-Сіверська міська медична частина №31. Фото: омбудсмен України
У Новгород-Сіверській міській медичній частині №31, яка надає допомогу засудженим і взятим під варту, виявлено значні порушення. Про це повідомляє офіційний сайт омбудсмена України.

Зокрема, співробітники регіонального представництва Секретаріату Уповноваженого в Чернігівській області спільно з громадськими активістами провели перевірку медичної частини №31, що є філією ДУ «Центр охорони здоров’я ДКВС України» в Чернігівській області. У ході перевірки зафіксовано недоліки, які впливають на якість медичних послуг для ув’язнених.

Основні проблеми медичної частини
- Відсутність належних умов для стаціонарного лікування через нестачу приміщень.
- Відсутність замісної підтримувальної терапії для осіб із розладами психіки та поведінки, спричиненими вживанням психоактивних речовин.
- Недостатні умови для пересування маломобільних пацієнтів, зокрема відсутність пандусів.
- Порушення вимог зберігання медикаментів через обмежений простір.
Медична частина забезпечує лікувально-профілактичну, стоматологічну, рентгенологічну та екстрену допомогу засудженим і ув’язненим у ДУ «Новгород-Сіверська УВП» (№31). Протягом 2024 року амбулаторний прийом пройшли 1300 осіб, а за січень-лютий 2025 року – 225 осіб. Профілактичні огляди проводяться згідно з графіком.
Реакція медичної частини
Завідувачка медичної частини Світлана Комар підтвердила факт перевірки та зазначила в коментарі «Суспільному», що на деякі виявлені недоліки заклад вплинути не може.
“Для стаціонару потрібні окремі приміщення – щонайменше п’ять: маніпуляційна, ординаторська, санвузол і палати. Нам їх не надають. Якби були приміщення – ми б працювали. Спеціалістів у нас достатньо”, – зазначила вона.
За її словами, запити на замісну підтримувальну терапію протягом останніх двох років не надходили, а в разі потреби пацієнтів скеровуватимуть до інших закладів.
Щодо відсутності пандусів для маломобільних пацієнтів Комар зазначила, що це залежить від керівництва установи, а будівля проєктувалася без їх урахування.
“Серед засуджених немає великої кількості людей з інвалідністю. Побудувати пандуси самостійно ми не можемо”, – додала вона.
Щодо умов зберігання медикаментів завідувачка пояснила, що заклад дотримується термінів придатності, однак через обмежений простір ліки розміщені компактно.
Контекст
Подібні перевірки медичних установ у пенітенціарній системі проводяться регулярно з метою забезпечення належних умов медичного обслуговування. За результатами інспекції очікується офіційний висновок омбудсмена з рекомендаціями щодо усунення порушень.
Фото: Новгород-Сіверська міська медична частина №31. Омбудсмен України